10 tipov ako dodržať novoročné predsavzatia
5 mins read

10 tipov ako dodržať novoročné predsavzatia

Bez novoročných predsavzatí by január ani nebol januárom. Väčšina z nás si sľubuje, že teraz bude už naozaj jesť zdravšie, schudne alebo sa dostane do kondície.  A zo začiatku sa nám to skutočne darí. Staré návyky sa nám však vracajú späť a s postupujúcim časom nás opúšťa silná  vôľa a odhodlanie.

Jedným z dôvodov je i fakt, že sa na svoje predsavzatia dívame ako na šprint, a to je zle. Pokiaľ totiž chceme svojich cieľov dosiahnuť, mali by sme k predsavzatiam pristupovať skôr ako k maratónu. Budovať si svoju vôľu a návyk deň za dňom. Prinášame vám pár tipov, ktoré vám pomôžu váš závod vyhrať.

  1. Definujte, čo chcete zmeniť

Pokiaľ chcete zmeniť svoje nesprávne návyky a nahradiť ich zdravšími, musíte najprv uvažovať  o svojom súčasnom správaní. Napríklad, pokiaľ viete, že jete viac, než by ste mali, je užitočné priznať si, že ste sa prejedali a zároveň sa na seba trochu naštvať.

  1. Dávajte si primerané ciele

Prvým krokom k dodržaniu predsavzatia je zaistiť, aby bolo rozumné. Je to omnoho lepšie než nastavovanie nerealistických cieľov, ktoré vedú k rezignovaniu hneď na začiatku. Pri plánovaní novoročných predsavzatí je dôležité udržovať rovnováhu. Pokojne si pripravte výzvu, ktorá vás posunie ďalej, ale myslite na to, aby bola výzva zvládnuteľná.

  1. Formulujte svoje predsavzatia

Keď  už sa rozhodnete pre zmenu, formulujte ju čo najpresnejšie. Povedať si „chcem jesť menej tuku“ znie síce skvele, ale príliš vágne. Namiesto toho si stanovte merateľný cieľ „obmedzím príjem tuku na 40 gramov denne“.

  1. Nastavte si priority

Pokiaľ je váš zoznam dlhý, vyberte si pre začiatok niektoré jednoduchšie. To vám pomôže získať sebadôveru k tomu, aby ste dosiahli toho, pre čo ste sa rozhodli. Pokiaľ však máte pocit, že sa pokúšate realizovať príliš mnoho zmien naraz, možno budete musieť svoj zoznam trochu upraviť.

  1. Svoje predsavzatia si spíšte

Akonáhle sa rozhodnete, čo bude vašimi predsavzatiami, napíšte ich. Vaše písomné výzvy vám pomôžu, aby ste sa k nim zaviazali. Vyveste si zoznam na viditeľné miesto a každý deň si pripomínajte svoje rozhodnutia.

  1. Plánujte, aby nové návyky dostali miesto vo vašom živote

Záväzky, ktoré následne prijmete, budete musieť začleniť do svojho bežného programu a pripraviť si pre ne podmienky.

Pracujte na svojich stravovacích návykoch? Zbavte sa všetkých nežiaducich potravín a namiesto nich nakúpte kvalitné potraviny a doplnky stravy, ktoré vám môžu pomôcť.

Máte v úmysle variť viac doma? Skontrolujte, či máte vo svojej chladničke, mrazničke a komore tie správne suroviny. Chcete začať behať? Kúpte si nové bežecké topánky.

  1. Pusťte sa do toho a udržujte si prehľad

Buďte trpezliví – chvíľu to trvá, než si na nové návyky zvyknete a budete sa cítiť prirodzene a pohodlne. Udržujte si prehľad o „merateľných hodnotách“, ktoré ste si stanovili – napríklad o prijme kalórií alebo tukov, počte porcií ovocia a zeleniny, ktoré ste zjedli, alebo o počte týždňov, kedy ste si zabalili zdravý obed namiesto jedla vonku.

  1. Učte sa zo svojich chýb

Nenechajte svoje chyby, aby vás porazili, skôr sa z nich poučte. Snažte sa zistiť, čo vás viedlo k porušeniu zásad a zamyslite sa, ako tomu môžete do budúcna predísť. V žiadnom prípade sa za chyby netrestajte.

  1. Odmeňujte sa za svoje úspechy

Pokiaľ ste v minulosti uskutočnili zmeny, ktoré vám zostali, môžete na tomto úspechu stavať tým, že trochu upravíte svoje predsavzatia. A nezabudnite sa za svoje úspechy odmeniť a uznať ich.

  1. Hľadajte podporu vo svojom okolí

Priatelia, členovia rodiny a online komunity môžu byt obrovskými zdrojmi podpory. Dajte svojmu okoliu vedieť, čo máte v úmysle dosiahnuť. A keď ponúknete podporu ostatným, ktorí to potrebujú, oni zase na oplátku pomôžu vám vo vašom vlastnom úsilí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *