5 najodľahlejších obývaných miest na svete
4 mins read

5 najodľahlejších obývaných miest na svete

Na svete stále existujú miesta, kde život plynie akoby iným tempom. Oveľa pomalším. Je ozaj zvláštne, že v dnešnom globalizovanom svete ešte jestvujú ľudia, ktorí nemajú ani šajnu o tom kto je Kim Kardashian. Predstavujeme vám najodľahlejšie obývané miesta na svete.

Lajamanu, Austrália

V Austrálskom vnútrozemí sa nachádza mnoho odľahlým lokalít, jednou z nich je aj Lajamanu. Zhruba 700 ľudí žije v malom mestečku s jedným obchodom, ktorý dopĺňa svoje zásoby raz týždenne, a elektrický prúd tu majú vďaka generátoru a niekoľkým solárnym panelom. Mestečko bolo umelo vytvorené austrálskou vládou, ktorá takýmto spôsobom chcela zabezpečiť rovnomerné osídlenie Austrálie – ľudia boli presídlení a donútení žiť uprostred prázdnoty. Tí v Lajamanu sú však šťastní a dokonca si vytvorili vlastný jazyk, ktorý teraz skúmajú lingvisti.

Kake, Aljaška

Táto malá rybárska osada v aljašskej divočine je domovom pre zhruba 650 ľudí. Jediným spôsobom, ako sa sem dopraviť, je buď člnom alebo lietadlom. Nie sú tu žiadne cesty, čo pre usadlíkov predstavuje problém najmä v prípade, že potrebujú akútnu zdravotnú pomoc – zdravotníci sem dorazia najskôr za deň a pol. Na jednej strane nebezpečie, na druhej divoká krása. Je pozoruhodné, že väčšina tunajšej populácie má menej ako 18 rokov, takže je jasné, že dedinka zďaleka nevymiera, ale má potenciál prosperovať.

Bakhtia, Sibír

Nie je tu tečúca voda, telefónna sieť, dostupná zdravotnícka pomoc a ktovie ako to je s kanalizáciou. Kvalitné betónové žumpy by sa tu iste hodili. No nie len to – teploty sú tu pod bodom mrazu takmer celý rok. Bakhtiu môžete navštíviť len vtedy, ak vám to dovolí počasie, a dopraviť sa sem dá jedine člnom alebo vrtuľníkom. Napriek tomu tu žije asi 300 ľudí, ktorých najväčšou starosťou je ako v týchto podmienkach prežiť. Spoliehajú sa napríklad na poľovnícke psy, pasce na zver či koreňovú zeleninu, ktorá dokáže vyrásť. Zimy v Bakhtii pozostávajú z mnohých mesiacov temna, až do jari tu totiž nevychádza slnko.

Tristan da Cunha, Južná Afrika

Tento ostrov je známy ako najodľahlejší ostrov na svete. Izolácia však miestnu komunitu na ostrove úžasne spojila. Ľudia tu fungujú ako jedna rodina, zdieľajú prácu aj zisky, a to je pravdepodobne moment, vďaka ktorému dokážu prežiť. Tiež to ale nemajú ľahké – prší tu 20dní do mesiaca, na ostrove je jediná cesta, potraviny treba objednávať mesiac vopred a elektrickú energiu tu zabezpečuje sieť generátorov. Ak by ste chceli ostrov navštíviť, môžete vyraziť z Kapského Mesta. Cesta však trvá 7dní.

Palmerston, Cookove ostrovy

Palmerston je koralový atol patriaci Cookovým ostrovom v Pacifickom oceáne. V roku 1863 sem prišiel tesár William Marsters aj so svojimi doma polynézskymi manželkami, ku ktorým pribral aj tretiu a splodili spolu viac ako 20 detí. Dnešná populácia na ostrove činí cca 60ľudí (všetci majú jedného spoločného predka – W. Marstersa), ktorí žijú doslova v tropickom raji. Aj keď – loď s potravinami sem priplávala dvakrát do roka a elektrickú energiu tu môžu využívať len dve hodiny denne. Iste by sa im hodila ponuka Jimko.sk, ktorá je ako šitá na mieru odľahlým obývaným miestam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *