Ešteže vývoj podprseniek neustrnul
2 mins read

Ešteže vývoj podprseniek neustrnul

Môžeme ďakovať tisícročiam pretvárania módy, ktoré nám priniesli dnešnú, finálnu podobu ženských podprseniek. Ani by ste neverili akú dlhú a zaujímavú históriu má tento výdobytok, ktorý jednoznačne patrí medzi neodmysliteľnú súčasť vášho šatníka.

Prvá zmienka o nej sa traduje do roku 2500 pred našim letopočtom, aj keď nešlo o prostriedok zahaľovania, ale vulgárneho nadvihovania poprsia. O čosi neskôr používali podobný vynález aj rímske a grécke ženy, ktoré naopak začali kultúru cudného zahaľovania a splošťovania hrudníka.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1418716
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1418716

Stredovek bol érou upnutých korzetov, ktoré môžeme považovať za priamych podprsenkových predchodcov. Ako samostatná časť odevu zažil najväčší rozkvet počas neskorej renesancie rozšírením španielskeho štýlu, no oficiálne tento nepohodlný prvok zaviedla na francúzsky kráľovský dvor manželka Juraja II. . Trvalo vyše trištvrte storočia, než sa ženy prestali zväzovať drastickými koženými pásmi, ktoré ich nositeľkám neprinášali len honosný vzhľad hodný ich postavenia, ale často krát aj vážne zdravotné problémy. Podprsenka moderného typu sa objavila až v roku 1913 na večierku Mary Phelps – Jacobovej, ktorá sa ocitla v stredobode pozornosti vďaka triku s vreckovkami, ktorý si po tom, ako sa stal hitom, nechala patentovať. Ďalším dôležitým medzníkom bola vojna, ktorá na kovových kosticiach vyzbierala niekoľko tisíc ton železa do zbrojárskeho priemyslu. V roku 1928 Ruska Ida Rosenthalová vytvorila tabuľku ženských konfekčných veľkostí podprseniek, ktoré prežili následné módne korekcie tvaru i veľkosti a v šesťdesiatych rokoch prekonali svoje pálenie feministkami.

Možno aj vďaka týmto udalostiam nemusíme my ženy v súčasnosti pre krásu toľko trpieť a vyberať medzi módnym a zdravým, ale kombinovať oboje so zaručením pohodlia a komfortu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *