Káva illy
2 mins read

Káva illy

Káva Illy. Svetovoznáma značka. Spojenie kultúry, umenia a kvalitnej talianskej kávičky. V súčasnosti si ju môžete vychutnať v kaviarňach či z pohodlia domova. V ponuke je ako káva zrnková, mletá, no i kapsulová. Ale prečo vlastne Illy? Čítajte a dozviete sa viac.

shutterstock_145972004

Spoločnosť Illy založil Francesco Illy v roku 1933 v talianskom meste Terst. Odvtedy produkuje kvalitnú kávu a patrí medzi najhodnotnejšie talianske značky. Používa zmes Arabica, ktorá je chuťovo výraznejšia a považovaná za kvalitnejšiu, hoci obsahuje menej kofeínu ako Robusta.

Francesco Illy venoval celý svoj život káve a vytvoreniu dokonalej značky. Dôkazom toho je jeho vynájdenie prvého automatického prístroja na výrobu kávy nahradzujúceho stlačený vzduch praou.

Na zachovanie čerstvosti kávy je káva Illy balená v plechovkách, z ktorých je vyňatý vzduch a namiesto neho sú tam inertné plyny s vyšším atmosférickým tlakom. To je tiež zásluha pána Illyho. Takisto sú v ponuke tri druhy praženia kávy – normálne pražená, tmavo pražená a bez kofeínu.

Káva Illy je skutočným stelesnením kvality. Technici analyzujú kávové bobule, aby obsahovali všetky potrebné chuťové a čuchové aspekty. V ich laboratóriách sa prišlo na mnoho skvelých vecí. Napríklad, že espresso sa dá teoreticky pripraviť v 6,2 miliardách rôznych druhoch, ale len jedno je to pravé: 6,95 gramov kávy, cez ktoré za 25 sekúnd pretečie voda s teplotou 92°a s tlakom 9,3 barov. Ak je voda horúcejšia, spáli sa kávový prášok, ak studenšia, nie je dostatočná aróma apod.

A práve vďaka dokonalej a vyváženej chuti, výraznej aróme a jemnej pene sa káva Illy stala vodcom na trhu kávy v severnom Taliansku, i v niektorých krajinách sveta. Denne pripraví 40000 reštaurácií a kaviarní v 70 na celom svete okolo 5 miliónov šálok espressa.

Azda jedinou nevýhodou tejto kávy je, že za kvalitu si v tomto prípade skutočne musíme priplatiť.

 

One thought on “Káva illy

  1. Spätné upozornenie: Zaujímavé pobyty

Comments are closed.