Luxusné závesy: Akých zásad sa držať pri ich výbere?
2 mins read

Luxusné závesy: Akých zásad sa držať pri ich výbere?

Zariaďujete si nový interiér alebo len jednoducho túžite po zmene? Luxusné závesy patria medzi prvky, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať nenápadné. Pri správnom výbere však dokážu priestoru vdýchnuť osobitú atmosféru. Na aké zásady netreba pri výbere luxusných závesov zabúdať?

Luxusné závesy
Luxusné závesy

Odhliadnuc od toho, či kupujete luxusné závesy do obývačky, spálne, alebo jedálne, platia isté pravidlá, ktoré sa oplatí pri kúpe zohľadniť.

Výška luxusných závesov

Pri voľbe výšky luxusných záclon sa nenechajte zmiasť prvým dojmom. K potrebnej výške – od garniže po zem – je totižto nutné pripočítať ešte 10 centimetrov navyše. Tie sú potrebné na našitie riasiacej pásky alebo upevnenie špeciálnych úchytov.

Správne riasenie

Práve riasenie je tým, čo dáva luxusným závesom vyniknúť. Mnoho z nich už dnes obsahuje olovko, ktoré je všité na spodnej časti. To záves zaťaží, vďaka čomu sa krásne zvlní a nariasi.

Sú však aj také závesy, ktoré toto olovko neobsahujú. Vtedy je potrebné našiť spodnú záložku. V takom prípade je opäť ku výške závesu nevyhnutné pripočítať ďalších 10 centimetrov navyše.

Šírka luxusných závesov

Voľba dostatočnej šírky závesov súvisí so spomínaným riasením. Odporúčaná rada znie – riasiť v pomere 1:2.

V praxi to znamená, že na pokrytie celého okna budete potrebovať dvojnásobné množstvo šírky materiálu v porovnaní so šírkou okna. Nezabúdajte aj na to, že vo väčšine prípadov netvorí okno celú časť steny. Na každej strane sa nachádzajú presahy. To taktiež zohľadnite pri voľbe šírky luxusných závesov.

Luxusné závesy umocňujú svoj vzhľad vďaka kvalitným materiálom, z ktorých sú vyrobené. V mnohých prípadoch ide o drahšie látky. Závesy nepatria medzi sezónnu záležitosť – aby interiéru dodali potrebný punc luxusu, potrebujú svedomitý výber. S voľbou luxusných závesov sa teda zbytočne neuponáhľajte. Môžete si nechať poradiť v interiérových štúdiách či predajniach.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *