Ak pôjdete lyžovať autom, dávajte si pozor na batožinu v interiéri
3 mins read

Ak pôjdete lyžovať autom, dávajte si pozor na batožinu v interiéri

Lyžiarska sezóna je už dávno v plnom prúde. Už ste počas tejto sezóny absolvovali lyžiarsku dovolenku alebo sa ešte len chystáte? Ak u vás platí druhá možnosť, máme pre vás jednu radu týkajúcu sa bezpečnosti počas cestovania autom na lyžovačku.

Bezpečnosť nie je len o dobrom technickom stave vozidla

Obzvlášť, ak idete na lyžovačku autom niekam ďalej, je potrebné mať v poriadku nielen výbavu na lyžovanie, ale aj auto. Úplným minimom je skontrolovať, či vám svietia žiarovky a tiež skontrolovať stav prevádzkových kvapalín a v prípade potreby navštíviť predajňu alebo eshop s prémiovými motorovými olejmi a ďalšími z týchto kvapalín a dokúpiť, čo treba. A keďže je zima, rozhodne neuškodí nechať si skontrolovať autobatériu. Hlavne, ak už má pár rokov za sebou.

Ak máte po technickej stránke všetko v aute v poriadku, môžeme prejsť k baleniu. Na to si treba tiež dávať pozor. Zrejme teraz rozmýšľate, na čo konkrétne si dávať pozor? Veď najhoršie, čo sa vám môže stať je, že si zabudnete nejakú časť lyžiarskej výbavy, ktorú si však v stredisku jednoducho dokúpite.

S bezpečnosťou súvisí aj batožina v aute

Aj batožina, resp. spôsob, ako je v aute uložená, má však vplyv na bezpečnosť jazdy. Predstavte si ľudí, ktorí idú na lyžovačku vo dvojici a majú tak zadné sedadlá v aute voľné. Strešný nosič nemajú alebo sa im ho nechcelo montovať a tak jednoducho sklopia zadné sedačky a celú batožinu, vrátane lyžiarskeho vybavenia, „nahádžu“ do interiéru.

V prípade nehody však pred takouto posádkou auta stojí nezdolateľný nepriateľ, fyzika. V okamihu nárazu (a kľudne to môže byť aj pri nižšej rýchlosti, napríklad 50 km/h) auto zastaví, ale neupevnené predmety v jeho interiéri pokračujú ďalej. Lyže sa tak zväčša zavŕtajú do predných sedadiel a ostatné vybavenie doslova lieta v kabíne.

Následky? Zničený interiér auta, ale to je najmenší problém. Horšie sú naozaj ťažké zranenia, hlavne v nebezpečnej oblasti hlavy a krčnej chrbtice. Ohrozené v takomto prípade teda nie je len zdravie, ale aj samotné životy posádky. Rozhodne tak potrebu strešného nosiča alebo aspoň naozaj dôkladného upevnenia batožiny v interiéri nepodceňujte.

Zdroj obrázka:

Autor: Iam_Anuphone / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *