Biela spálňa, ktorá zahreje: Plast nefunguje. Vsaďte na drevo a úchytky
3 mins read

Biela spálňa, ktorá zahreje: Plast nefunguje. Vsaďte na drevo a úchytky

Túžite po bielej spálni, ale bojíte sa, že sa v nej budete cítiť ako v nemocnici? Severské národy to majú vychytané. Vedia, že príjemná spálňa sa nezaobíde bez bielej postele, komody a nočného stolčeka.

Němec s.r.o., Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/rodinny-dum-brno/1289
Němec s.r.o., Zdroj: https://favi.sk/inspiracie/album/rodinny-dum-brno/1289

Inšpirácia zo Škandinávie, ale i z Číny

„Všimnite si, ako funguje škandinávsky dizajn. Základ vždy tvorí biela farba, ktorú doplňujú šedé tóny, svetlé drevo a hrejivé materiály,“ upozorňuje Lucka z vyhľadávača nábytku a dekorácií Favi.sk: „Biela spálňa vďaka tomu nikdy nepôsobí sterilne. Naopak vo vás vyvolá pocit pokoja a čistoty. Takáto miestnosť je ideálna na spanie.“

Do bielej spálne vnesú harmóniu nielen farby, ale aj správne rátanie. Preto sem podľa prastarého čínskeho umenia Feng Shui patria predmety vo dvojiciach – dve sviečky, dve lampičky, dva nočné stolčeky po oboch stranách postele. Posilňuje to vzťahy, podporuje porozumenie a komunikáciu medzi partnermi. Alebo privoláva druhú polovičku, keď ste práve single.

Tu nespí plast, ale drevo

Nielen farba rozhoduje o tom, ako sa budete cítiť a ako budete usínať. Zamyslite sa preto nad použitými materiálmi. Bielej spálni veľmi svedčí svetlé drevo, prípadne patina. Ak vám biela pripadá príliš studená, dajte si pozor, aby ste do spálne nedávali čokoľvek z bieleho plastu. Plasty sa síce ľahko udržujú, ale bielu spálňu ochladia.

I pri výbere nábytku sa držte rovnakého materiálu, teda dreva. Rustikálna posteľ by vedľa bieleho plastového bielizníku vyzerala nepatrične.

Ešte stále tomu niečo chýba? Bielej spálni pomôžu drobné detaily. Postačí výmena plastových úchytiek na komode alebo na nočnom stolčeku. Dobre vyzerajú kovové, porcelánové alebo drevené. Na Favi.sk sme napríklad našli nočný stolček s vtipnou úchytkou v tvare gombíka.

Neporiadok sa povoľuje?

Biela komoda pôsobí často ako solitér. Ak to nie je váš zámer, vyskladajte na ňu časopisy alebo knihy. Útulnosť spálni dodá izbová kvetina, tí odvážnejší môžu skúsiť čarovať so svetelnými reťazami.

A aby vaša biela spálňa ožila, vyberte do nej doplnky v odtieňoch bielej, šedej, béžovej či naopak kontrastnej červenej farby. Ak sa vám to prestane páčiť, doplnky môžete kedykoľvek vymeniť.

Práve detaily sa postarajú o to, aby sa miestnosť zjednotila a vnesú do nej ľudské teplo. Vyskúšajte napríklad vázu, ktorá ladí s obliečkami. Hrejivú útulnosť vyčarí dekoračná misa zlatej farby alebo sada sviečok.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *