Viete, na čo sa používa termovízia?
2 mins read

Viete, na čo sa používa termovízia?

Byť vynálezcom, ktorý prinesie svetu niečo užitočné, čo tu ešte nebolo a zároveň po tom túži množstvo ľudí, je neskutočne komplikované. Len si zoberte takého Edisona, v tej dobe chcel takmer každý umelé osvetlenie a vyrobiť ho dokázal iba Edison. Aj on však na to potreboval približne 30-tisíc neúspešných pokusov, šialené číslo. Podobne komplikované bolo vyrobiť nočné videnie či termovíziu. Zaujíma vás, na akom princípe fungujú tieto dva vynálezy, ktoré pomáhajú okrem iného zachraňovať aj životy?

screen-armory-sk

Princíp nočného videnia

Istotne poznáte nočné videnie z filmov hlavne s vojenskou tématikou. To sú tie okuláre, ktoré si vojaci zožia v noci na oči a vidia lepšie ako mačka. Obraz sa im zobrazuje v zeleným farbách. Na akom princípe funguje? Dôležitým prvkom je objektív, ktorý zbiera infračervené žiarenie a svetlo – umelé aj prirodzené. To, čo objektív zozbiera, premení na signál, ktorý posiela ďalej do elektroptického meniča. Ten signál mení na elektróny a tie putujú ďalej, až dorazia k fosforovej obrazovke, ktorá tieto elektróny premení na obraz, ktorý vidíte v okulároch. Zaujíma vás, prečo je to všetko v odtieňoch zelenej farby? Je to kvôli prírode, je to kvôli tomu, že ľudské oko dokáže rozoznať najviac tónov a odtieňov práve tejto farby.

Princíp termovízie

Eurovízia a spomínaná termovízia toho nemajú veľa spoločného. Pravdupovediac nemajú spoločné nič. Na čo slúži? Termovízia dokáže zobraziť na obrazovke objekty podľa ich teploty. Napríklad ľudia sú oranžovo-červení, chladné okolie je čierne a oheň je napríklad biely. Takže čím je predmet chladnejší, tým je tmavší a naopak, čím je teplejší, tým je svetlejší. Jej princíp spočíva v zbieraní iba infračerveného žiarenia, ktoré následnej zobrazuje na obrazovke podľa teplôt. Na čo slúži? Vďaka nej sa odhaľujú ohniská požiaru, úniky tepla z domov či bytov, ale používa sa pri pátraní po stratených osobách, ktorým neraz zachránila život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *