6 zaujímavostí o koňoch
2 mins read

6 zaujímavostí o koňoch

Kôň je impozantné, majestátne a fascinujúce zviera. Nie nadarmo je najkrajší pohľad na svet práve z jeho chrbta. Pripravili sme pre vás niekoľko zaujímavostí o koníkoch, ktoré vás prekvapia aj pobavia.

Kone
Kone

Behá takmer od narodenia

Pre človeka je jedným z najprirodzenejších pohybových činností beh. Už odmalička. U koní je to podobne. Malé koníky sú schopné bežať už niekoľko hodín po narodení. Aj takýmto spôsobom sa možno zbavujú nepríjemného hmyzu, ktorý na ne sadá. Lepšie sú ale predsa len pasce na ovady.

Keď sa kone smejú

Kone občas vyzerajú akoby sa smiali. V skutočnosti sa ale „zaoberajú“ špeciálnou technikou rozširujúcou nozdry, ktorá im napomáha zisťovať povahu okolitých vôní.

Ako sa líši kôň od kobyly?

Rozdiel medzi koňom a kobylou sa dá poznať podľa počtu zubov. „Chlapi“ ich majú 40, zatiaľ čo „dámy“ 36. Väčšinou sa ale pri rozlišovaní pohlaví volí „jednoduchšia“ cesta…

Správna stávka

V druhej polovici 19.storočia sa Leland Stanford, zaoberajúci sa chovom a tréningom koní, vsadil, že v istom okamihu cvalu má kôň všetky štyri nohy vo vzduchu. Za pravdu mu dalo 24 záberov koňa Sallie Gardner, ktoré spravil Eadward Muybridge.

Konský prehľad

Oči koňa sú zvláštne, až podmanivé. Pravdou je, že vo zvieracej ríši nenájdete u žiadneho suchozemského cicavca väčšie oko ako má práve kôň. Vďaka tomu, že na každej strane hlavy má kôň jedno oko, je schopný vidieť v takmer 360°uhle aj cez masky proti hmyzu.

Najvyšší skok

Rekord v skoku do výšky drží koník menom Huaso. V roku 1949 prekonal tento kôň zábranu s výškou 2,5metra. No nie len tak, ale s jazdcom v sedle, ktorým bol kapitán Alberto Larraguibel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *