Aby boli Vaše deti zdravé – výber vhodnej matrace
3 mins read

Aby boli Vaše deti zdravé – výber vhodnej matrace

Veľmi často venujeme pozornosť len nám a našemu pohodliu, no práve výber správnej matrace i pre Vaše deti môže ovplyvniť ich zdravotný stav, hlavne chrticu. Nezanedbajte i túto podstatnú stránku, keďže vaše deti sa vyvíjajú a vyberajte rozumne to, na čom budu snívať spokojne o svojej budúcnosti. V opačnom prípade riskujete ich nesprávnu polohu v rámci spánku a tým nesprávny vývoj chrbtice a následné komplikácie v dospelosti.

shutterstock_214079062

Tvrdosť

Musíte brať do úvahy, že matrac by mala byť anatomickou podporou pre Vaše dieťa v rámci jeho rozvoja. Aby sa ideálne vyspalo a telo dosiahlo dostatočné uvoľnenie, preferuje asi prirodzene, aby ani jeden z extrémov – ani veľmi tvrdá, ani mäkká matrac nebola. Napriek tomu panuje všeobecný názor odborníkov, že by sa u detí matrac mala prikláňať viac k tvrdšej alternatíve.

V rámci tohto výberu je potrebné zohľadniť i rošty, pričom sa odporúča nad 20 lamiel. U detí sa vôbec neodporúča využívať pružinové podklady kvôli viacerým nežiadúcim vlastnostiam, aj keď lákajú nižšou cenou.

Taktiež musíte zohľadniť ak Vaše dieťa príde do puberty, že jeho váha rastie a je vhodné obmeniť tvrdosť matrace vzhľadom k vyššej váhe.

Materiál matrace

Logicky materiál s tvrdosťou blízko súvisí, pričom je ale treba si dávať pozor na to, z čoho je celá matrac vyrobená. Keďže sa často stáva, že zákazník nájde poskladané matrace z viacerých druhov peny, je na mieste takúto matrac vynechať, aj keď bude pravdepodobne cenovo dostupnejšia. Deti potrebujú na svoj vývoj kvalitu a nie polepené kusy odpadu, čo zostal z celých matrací. Najvhodnejšie sú pravdepodobne výrobky z HR peny, ktorej elasticita umožňuje príjemné uloženie a prehadzovanie v priebehu spánku a prispôsobí sa záhybo tela. Taktiež jej dlhšia životnosť je pre zákazníka zaujímavá

Životnosť

Každá matrac disponuje práve spomínanou životnosťou, ktorú musíte brať do úvahy a včas ju obmeniť v záujme zdravia dieťaťa. Prirodzene, čím je viac zaťažovaná, tým sa jej životnosť znižuje. V priemere vydržia matrace asi osem až desať rokov, ale je možné využiť aj matrace, ktoré sa otáčajú pravidelne, čím sa odľahčí vždy príslušná strana na istú dobu a napomôže sa tým jej životnosti. Všeobecné odporúčanie hovorí, že by ste matrac mali otáčat minimálne štyrikrát ročne.

Pravidelná údržba matrace

Aby ste zachovali Vašu matrac čistú po čo najdlhšiu dobu, je vhodné venovať zvýšenú pozornosť poťahu. Ten je v dnešnej dobe prispôsobený už na odnímanie a pranie, preto pravidelne venujte tejto nutnosti pozornosť, aby Vaše deti spali v čistom prostredí.

Samotná textília by mala byť prirodzene pevná, pružná a poskytovať matraci dostatočnú ochranu. Aby nevyvolávala zbytočné alergie, jej špeciálne úpravy zamedzia množeniu sa roztočov, baktérií a húb. Preto je vhodné ich i vysávať, či nechať vetrať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *