Ako zlepšiť kvalitu vody
2 mins read

Ako zlepšiť kvalitu vody

Lekári a aj odborníci zdravej výživy odporúčajú ľuďom piť vodu. To je správne, veď ľudské telo sa skladá z vody až zo 60 %. No málo z nich apeluje na to, aby ste sa zaujímali aj o kvalitu vody, ktorú pijete. A nezáleží na tom, či vám z vodovodných kohútikov tečie voda z mestského zdroja alebo z vlastnej studne. Kvalita je veľmi dôležitá a často ovplyvňuje aj vaše zdravie a vy ju môžete zlepšiť. Ako na to?

shutterstock_197818877

Filtre na vodu pomôžu

V meste sa s tým často nestretnete, no keď máte vlastnú studňu je to pomerne bežný problém – fyzické nečistoty vo vode. Jemný piesok, kúsky hliny či íl sa tam bežne vyskytujú, ako ich odstrániť? Ideálnym riešením je uhlíkový filter, ktorý vďaka jemným časticiam uhlia dokáže zachytiť nečistoty veľké aj pár mikrónov. Nemôžete však zabudnúť na jeho pravidelne menenie, pretože časom bude skôr kontraproduktívny, keď bude filter plný, začne vyplavovať do vody zachytené nečistoty.

Zvýšte kvalitu vody v studni

O pravidelnom rozbore vody z vlastnej studne nemusí byť ani reč, každý by to mal pravidelne robiť. No stačí väčší lejak a dážď môže splaviť fekálne baktérie z pohnojeného poľa do vašej studne. Čo s tým? O to sa postará UV lampa priamo v studni a osmóza, ktorá prečistí vodu bez akejkoľvek chémie. Tento spôsob funguje na princípe membrány, ktorá neprepustí nič iné iba vodu, všetko ostatné zachytí a z vody odfiltruje. A ako bojovať s vodným kameňom?

Zbavte sa tvrdej vody

Tvrdá voda je spúšťačom vodného kameňa, ktorý znižuje životnosť vašich spotrebičov ako práčka, umývačka či rýchlovarná kanvica. Okrem toho je veľkým nepriateľom aj pre vašu pokožku, ktorú vysušuje. Ako si s ním poradiť? Ideálne zmäkčovačom, ktorý odfiltruje z vody nadbytočný horčík a vápnik, teda prvky spôsobujúce jej tvrdosť. Opäť je to bez chémie a ušetríte nielen peniaze za nové spotrebiče, ale aj svoje zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *