Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete pre operáciu očí?
3 mins read

Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa rozhodnete pre operáciu očí?

Rozhodnúť sa pre tú správnu operáciu očí nie je jednoduché. Ide predsa o zdravie vašich očí a nie je to ani malá finančná investícia. Naši pacienti majú väčšinou podobné obavy a otázky. V tomto článku sa ich pokúsime zodpovedať.

Aké sú vaše možnosti?

Na Slovensku sa momentálne prevádzkujú tri hlavné metódy laserových operácií oči. Najstaršou metódou je PRK/No Touch LASEK. Počas tohto zákroku lekár mechanicky odstráni epitel rohovky a následne prostredníctvom excimerového lasera odstráni dioptrickú chybu. Po tomto zákroku vloží lekár kontaktnú šošovku, ktorá v oku zostane 4 dni, kým na rohovke dorastie epitel. Po 4 dňoch lekár šošovku v oku vyberie. Táto operácia je zvyčajne najlacnejšia, no prináša so sebou aj najdlhšiu dobu hojenia a vyššie riziko syndrómu suchého oka a zápalov. Operácie PRK/No Touch LASEK odstraňujú nižší stupeň krátkozrakosti.

Mnohí pacienti si na Slovensku volia aj operáciu LASIK. Pri nej sa využíva femtosekundový laser, ktorý vytvorí ochrannú lamelu. Tá sa následne odklopí a excimerový laser odstráni dioptrickú chybu. Po tomto zákroku chirurg lamelu opäť zatvorí. Zákrok sa vykonáva na oboch očiach v jeden (rovnaký) deň. Doba hojenia je minimálna a do práce môžete ísť hneď druhý deň. Metóda LASIK sa odstraňuje krátkozrakosť, ďalekozrakosť a astigmatizmus.

Najpokrokovejšou a najšetrnejšou operáciou je momentálne ReLEx Smile 3D. Na rozdiel od LASEK a LASIK sa nepoužíva excimerový laser a počas celého zákroku nedochádza k spáleniu ani rezu rohovky. Pri tejto metóde sa využíva femtosekundový laser, ktorý vytvorí tzv. lentikulu. Chirurg lentikulu vytiahne, čím sa zmení tvar rohovky a dôjde k úprave dioptrickej chyby. Doba hojenia je minimálna a v priebehu 24 hodín sa vám stabilizuje zrak. Ďalší deň môžete ísť do práce. Operácia ReLEx Smile 3D odstraňuje krátkozrakosť a astigmatizmus.

Bolí operácia očí? Aké sú riziká?

Operácia prebieha pod lokálnou anestéziou, pred ňou je oko znecitlivené anestetickými očnými kvapkami. Žiadna zo spomenutých operácií nebolí. Pri metóde LASEK však môžete pociťovať bolesť ďalšie 3 – 4 dni. ReLEx Smile 3D ako jediná operácia nenarúša rohovku, a preto nepredstavuje žiadne riziko suchého oka, zápalov, vzniku mikrostrií posunutím flapu či zašednutia rohovky. Spomenuté riziká sa týkajú skôr LASEK a LASIK. ReLEx Smile 3D je v súčasnosti predstavuje revolučnú technológiu, a teda je riziko zhoršenia zraku a ďalšej operácie skutočne minimálne.

Koľko trvá taký zákrok?

Vo všetkých troch prípadoch nebudete v operačnej sále dlhšie než 15 minút. Po zákroku LASIK a ReLEx Smile 3D môžete ísť domov prakticky okamžite, nakoľko je doba hojenia krátka a videnie sa stabilizuje do 24 hodín. Pri zákroku LASEK počítajte približne so 4 dňami práceneschopnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *