Detský nábytok: Ako ho vybrať a na čo si dať pozor?
Keď zariaďujete detskú izbu novým nábytkom, je potrebné zohľadniť veľa parametrov. Samozrejme, deti zaujme hlave farebné prevedenie nábytku. Myslieť by sme ale mali v prvom rade na bezpečnosť. Tá začína výberom materiálu a končí samotným prevedením detského nábytku. Čo musí detský spĺňať?
Detský svet je plný hier, poznávania a učenie sa. Deti sú prirodzene zvedavé a prostredie, ktoré im vytvárame, by malo rozvíjať ich fantáziu a zručnosti. Už dávno nie je dizajnový detský nábytok len nudnou odnožou bežného nábytku. Výrobcovia vsádzajú na farebnosť a dômyselné detaily. Pri výbere detského nábytku by sme sa nimi ale nemali nechať pohltiť a mali by sme sa zaujímať aj o rýdzo praktické parametre.
Detský nábytok sa mení v čase
Predovšetkým, pamätajte na to, že až na niektoré výnimky (rastúce stoly alebo stoličky) s deťmi detský nábytok neporastie. To sa týka najmä postelí alebo skríň. Kým bábätká a batoľatá potrebujú vlastne len postieľku, komodu na oblečenie a prvé hračky, predškoláci už využijú viac vlastného priestoru a pre školákov bude potrebné zaobstarať kvalitný písací stôl, posteľ, úložné priestory na oblečenie, hračky a ďalšie potreby. S nástupom do školy sa detskú izbičku premieňa z herne na malú pracovňu. Na to je potrebné pri zariaďovaní detskej izby myslieť. Vyberte preto radšej moderný dizajnový detský nábytok.
Čo dieťa potrebuje v detskej izbe:
· Bábätko a batoľa – postieľka, komoda, prípadne ohrádka alebo iný menší priestor na hranie.
· Predškolské dieťa – postieľka, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie.
· Školák – posteľ, písací stôl a stoličky, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie.
Detské izby by mali spĺňať hneď niekoľko parametrov. Vedľa estetickej stránky musí byť nábytok aj praktický, funkčný a pohodlný. Dostatok úložných priestorov je samozrejmosťou. Pokiaľ budú súčasťou detského nábytku rôzne skrinky a poličky, zaujímajte sa o ich možnosti pripevnenia k stene a stabilitu. Praktické je tzv. spomalené zatváranie dvierok od skríň, čo je určite bezpečnejšie pre detské prsty.
Bezpečný detský nábytok by nemal byť vybavený úchytkami, popr. sú vhodné úchytky oblé. Vhodnejšie sú tzv. zadlabávacie otvory. Nábytok určený do detskej izby by nemal mať žiadne police, vitríny či iné doplnky zo skla, pretože ak by ich pri hre deti nechtiac rozbili, mohli by sa ľahko porezať.
Výrazné farby a kontrasty budú dotvárať celkový dojem detskej izby a dieťaťu pomôžu vytvárať si rozlišovacej schopnosti. Starším deťom môžu naopak viac vyhovovať pastelové alebo decentnejšie farby.
Článok pripravil copywriter TEXTO.