Záclony a závesy: Aký je medzi nimi rozdiel?
4 mins read

Záclony a závesy: Aký je medzi nimi rozdiel?

Oba typy plnia rozdielnu funkciu, no v posledných rokoch im ide najmä o jedno – perfektne dotvoriť atmosféru v domácnosti.

Záclony a závesy patria roky k najbežnejším a populárnym typom tienenia, bez ktorých si domácnosť už sotva vieme predstaviť. Dávno však neplnia len tieniacu funkciu, stali sa z nich dekoračné prvky, ktoré podliehajú módnym trendom a dokážu výrazne ovplyvniť charakter a atmosféru v domácnosti. Zostávajú popritom stále využívanou alternatívou k roletám i žalúziám. Obľúbenosť záclon a závesov nám umožňuje zaobstarať si ich v rôznych variáciách, materiálových prevedeniach a štýloch. K dispozícii je na trhu celá paleta farieb a vzorov, vďaka čomu si ich môžete dokonale prispôsobiť k interiéru alebo naopak, môžu sa stať dominantným prvkom každej miestnosti. Dezén záclon a závesov do okien môžete pokojne ladiť aj tón v tóne s farbou stien, koberca alebo napríklad sedacej súpravy – je to len a len na vás. Vy ste hlavným dekoratérom a vy rozhodujete o tom, ako bude vaša domácnosť vyzerať.

Jedny clonia, druhé zatemňujú

Rozdiel medzi záclonami a závesmi je pomerne významný, no rokmi pomaly ale isto zaniká. Kedysi záclony slúžili k permanentnému zacloneniu miestnosti. Závesy zas plnia zatemňovaciu funkciu, dajú sa kedykoľvek zatiahnuť a vytvoriť súkromie alebo zabrániť prenikaniu slnečných lúčov do miestnosti. Tieto vlastnosti im nemožno uprieť, no stále častejšie plnia len dekoratívnu funkciu a tienenie je zastúpené inými prvkami. Samozrejme, ak nehovoríme o blackoutových alebo dimoutových závesoch, ktoré sú vytvorené najmä pre účel zatemnenia miestnosti. Dlhodobo najobľúbenejším materiálom pre záclony a závesy je satén a žakár, prípadne ľan alebo hodváb. Materiál záclon a závesov je však stále vecou osobných preferencií, vkusu i typu interiéru, do ktorého zvažujeme ich kúpu.

Ako záclony a závesy vyberať?

Prispôsobte svoju voľbu najmä miestnosti, do ktorej tieto dekoračné prvky vyberáte. Túžite po extravagantnom módnom výstrelku alebo klasike, ktorá vám poslúži celé roky? Nadčasové prúžky či jemné motívy nepodliehajú trendom a môžu vám doma visieť desaťročia, moderné dizajny pôsobia originálnejšie, no časom strácajú šmrnc. Odtieň záclon a závesov je dobré vyberať aj podľa orientácie okien. Na severnú stranu je dobré voliť skôr svetlejšie, na južnú stranu si môžete dovoliť výraznejšie a sýtejšie odtiene, aby ste dosiahli dostatočnú ochranu pred slnečnými lúčmi. Pri farbe záclon si však musíte uvedomiť, že ich farba bude meniť aj farbu svetla prichádzajúceho do miestnosti. Najpoužívanejšou farbou teda ostáva biela či jemná krémová farba. Závesy môžete ozvláštniť rôznymi ozdobami a sťahovacími šnúrami. V kurze sú stále klasické dlhé strapce vhodné pre ťažké materiály, ktoré im dokážu vdýchnuť príjemný staromódny ráz. A ako je to s upevnením? Existujú rôzne typy drevených a kovových garniží, či hliníkových koľajníc. Nechajte si poradiť od odborníkov alebo využite možnosť šitia na mieru. Doprajte vášmu interiéru dekoračné prvky v podobe záclon a závesov, ktoré mu sadnú ako uliate. V špecializovaných interiérových štúdiách rozhodne je z čoho vyberať!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *