Drevo je na podlahu ako stvorené!
2 mins read

Drevo je na podlahu ako stvorené!

Náhrada nikdy nie je to, čo originál. Najmä pri podlahách je tento rozdiel viditeľný na prvý pohľad. Napriek tomu, že v dnešnej dobe existuje množstvo materiálov, ktoré sú schopné bez väčších problémov napodobniť prírodné drevo v interiéri, originálu sa to nevyrovná.

Ak siahnete po prírodnom dreve, určite nebudete ľutovať. Tento materiál má hneď niekoľko predností. Okrem neopakovateľnej kresby, dokáže každý interiér zútulniť a zatepliť, je príjemný na dotyk a roky mu neuberajú na kráse. A keď sa na dreve objavia škrabance či ryhy, dá sa zbrúsiť a bude ako nové.

Máte kopu možností

Okrem kedysi obľúbených parkiet, ktorých pokládka je dosť prácna, sa dnes môžete stretnúť s drevenými podlahami napríklad v podobe klasických paluboviek z masívneho dreva. Tie poznali a hojne využívali aj naši predkovia. Ide o opracované drevené dosky zo štyroch strán, ktoré sa spájajú systémom, ktorý poznáme pod názvom perodrážka. V súčasnosti sú rozšírené aj tzv. trojvrstvé podlahy. Tie sa pokladajú buď plávajúcim spôsobom, alebo opäť s možnosťou spojenia perodrážky. K podkladovej vrstve ich však môžete aj po celej ploche miestnosti prilepiť, čo je tretí spôsobom pokládky.

Spoje medzi jednotlivými dielmi v prvých dvoch typoch pokládky by mali bez problémov odolať vysokej záťaži a zároveň by sa v prípade potreby mali dať veľmi jednoducho a pomerne rýchlo demontovať. Pri lepených podlahách toto odpadá. K ich plusom však patrí väčšia stabilita a menšia hlučnosť. Mnohí výrobcovia tiež uvádzajú, že pri pokládke na podlahové kúrenie sa vyznačuje lepšou priepustnosťou tepla.

Na vzhľade záleží

Hoci spôsoby upevnenia sú zaujímavé, mnohí vyberajú podlahu predovšetkým podľa jej vzhľadu. V súčasnosti je veľký záujem o palubovky s takou povrchovou úpravou, ktorá priznáva krásu surového dreva, pomocou zámerného povrchového poškodenia napríklad kartáčovaním.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *