Koktejlové šaty alebo slávnostná róba: Viete, ako sa správne obliekať?
3 mins read

Koktejlové šaty alebo slávnostná róba: Viete, ako sa správne obliekať?

Etiketa obliekania má svoje fixné pravidlá, najmä čo sa týka spoločenských udalostí s predpísaným dress-codom. Viete, ako sa máte obliecť, ak je na pozvánke uvedené „white tie“ alebo „semi-formal“?

Elegant couple laughing for the camera while holding arm to arm. On grey background.
Elegant couple laughing for the camera while holding arm to arm. On grey background.

Dress code nie je len prežitok minulých čias, na niektorých spoločenských udalostiach sa dodržiava aj dnes. Svoje vlastné pravidlá obliekania mávajú aj niektoré firmy či inštitúcie. Je dôležité osvojiť si zásady etikety aj v tejto oblasti, aby ste mali prehľad, kedy si môžete dovoliť obliecť krátke koktejlové šaty a kedy by ste, naopak, mali zvoliť dlhú róbu s rukavičkami.

White tie

Ak je na pozvánke uvedené „White tie“, ide o veľmi formálnu udalosť, na ktorú by ste sa mali starostlivo pripraviť. Najčastejšie sa tento typ dress-codu vyžaduje na veľkých spoločenských udalostiach ako plesy, slávnostné odovzdávania cien alebo bály.

Ženy musia prísť oblečené v honosných róbach, ideálne spolu s rukavičkami vo farbe šiat. Povinnosťou sú tiež uzavreté topánky, pravé šperky a vyčesané vlasy. Páni si na takúto udalosť musia pripraviť frak s bielou vestou a košeľou a tiež bielym motýlikom. Na nohách by sa im mali objaviť lakované čierne topánky a na rukách zas biele rukavice.

Black tie

Pojem „Black tie“ je v našich končinách bežnejšie využívanou praxou v etikete obliekania. Od pánov sa vyžaduje smoking s bielou košeľou a čiernym motýlikom. Dámy by mali mať dlhú večernú róbu, pančušky a uzavreté topánky. Šperky nemusia byť zákonite pravé, postačí aj kvalitne vyzerajúca bižutéria. Tieto pravidlá platia pre veľké plesy a galavečery.

Ak ide o menšiu spoločenskú udalosť v komornejšej atmosfére, dámy si môžu obliecť aj kratšie koktejlové šaty alebo elegantný kostým. Špeciálnou kategóriou je „Creative black tie“. Pri nej platí všetko to, čo pre klasický „Black tie“, no môžete sa tu trocha vyblázniť. Dámy môžu mať šaty pod kolená a môžu zvoliť výraznejšie náušnice. Páni zas môžu mať oblečenú buď košeľu s decentným vzorom, alebo motýlika v inej ako čiernej farbe.

Semi-formal alebo coctail

Semi-formal“ dress code je oproti ostatným dvom uvoľnenejší. Platí tu, že dlhá večerná róba, smoking alebo frak nie sú žiadúce. Naopak, vítané sú koktejlové šaty v rôznych vzoroch a farbách z kvalitného materiálu a oblek bez kravaty alebo motýlika (páni sa však tohto doplnku nemusia vzdať).

Dávajte si však pozor na čas, kedy sa udalosť odohráva. Do 18. hodiny dámam postačí aj slušný a elegantný kostým a pánom oblek, ktorý nemusí byť nutne tmavý. Pokiaľ ste pozvaní až po 18., partnera oblečte do tmavého obleku a seba do koktejlových šiat. Nezabudnite na vkusné doplnky a malú listovú kabelku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *