Kompakt vs. zrkadlovka. V čom vyhráva?
3 mins read

Kompakt vs. zrkadlovka. V čom vyhráva?

Aj keď sa letný čas prázdninových či dovolenkových zážitkov pomaly končí, stále nie je neskoro zachytiť aspoň tie posledné chvíle s priateľmi novým fotoaparátom. Riešite dilemu, ktorý fotoaparát bude pre vás najvhodnejší? Aké sú hlavné výhody digitálnych kompaktov v porovnaní so zrkadlovkami?

zrkadlovka-aqt.sk

Digitálny kompakt pre nezasvätených

Pokiaľ sa v technických záležitostiach príliš nevyznáte, tieto slová pravdepodobne padnú na úrodnú pôdu. Už z názvu digitálny kompakt vyplýva, že pôjde o fotoaparát menších rozmerov, ktorý vám v batožine nezaberie veľa miesta a dokonca ho pohodlne môžete nosiť aj v kabelke či ruksaku. Skvelá správa pre všetkých, čo oceňujú výlety bez zbytočne ťažkých batožín. Kompakty majú napevno zabudovaný objektív, takže odpadáva povinnosť myslieť pri fotografovaní na to, s ktorým objektívom by fotka vyzerala najlepšie. Pre jednoduché ovládanie a cenovú dostupnosť sú kompakty obľúbené najmä u laickej verejnosti. Nečudo… Kto by nechcel mať foťák už od 30 eur?  

Porovnávame so zrkadlovkami

Aj zrkadlovky sú digitálne fotoaparáty, avšak na rozdiel od kompaktov sa vyznačujú vymeniteľnými objektívmi a ďalším príslušenstvom, vďaka ktorému pôsobia fotky vysoko profesionálne. Pre o niečo zložitejšie ovládanie sú vhodnejšie skôr pre pokročilých fotografov, ktorí pri práci uprednostňujú veľký snímač a optický hľadáčik. Digitálne zrkadlovky nájdu uplatnenie najmä v situáciách, keď rýchlo potrebujete zachytiť jedinečné okamihy, bez ohľadu na svetelné podmienky.

kompakty-aqt.sk

Téma ale znela, v čom má kompakt navrch oproti digitálnej zrkadlovke. Ako sme už spomínali, pri kompaktoch nie je nutné nosiť si na fotenie plnú tašku objektívov, aby ste mohli prispôsobiť každý záber svojim potrebám. Ideálne je teda nosiť si ich so sebou na výlety či rodinné udalosti, keď je pre vás dôležité vytvoriť si predovšetkým kvalitne vyzerajúcu spomienku a nie umelecké dielo, ako je to v prípade fotenia prírodných krás, zátiší a podobne. Len si predstavte, že by ste pri zaznamenávaní prvých krokov vášho dieťaťa ešte uvažovali, s ktorým objektívnom bude vyzerať záber najkrajšie… Kým by ste objektív nasadili, dávno by bolo po paráde. Pri kompaktoch táto starosť odpadá. Nemajte strach o kvalitu záberov, aj digitálne kompakty ponúkajú dostatočné množstvo megapixelov, vďaka ktorým budú vaše fotografie vhodné na tlač alebo prezentáciu.   

V každom prípade platí, že dobré fotografie má na svedomí fotograf a nie fotoaparát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *