Aký si zvoliť poťahový materiál sedačky?
4 mins read

Aký si zvoliť poťahový materiál sedačky?

Jednou z tých najdôležitejších vecí pri výbere sedačky je jej materiál. Nie je podstatný len vzhľad, ktorý ju reprezentuje, ale tiež aj jeho kvalita a s tým spojená životnosť.

Preferujete látkovú alebo koženú sedačku?
Preferujete látkovú alebo koženú sedačku?

Aké šaty pre vašu sedačku

Takisto ako sa obliekame my, aj sedačka potrebuje nejaké ošatenie. Každý sa cíti pohodlne v niečom inom, a preto aj pri výbere materiálu sedačky je k dispozícii hneď niekoľko možností.

Pri sedačkách poznáme dva základné druhy poťahov:

  • čalúnené a látkové
  • kožené

Čalúnené sedačky poskytujú oveľa širšiu ponuku typov poťahov a ich farieb – určite nájdete presne takú, ktorá zapadne do vašej obývačky. Navyše sú za prijateľné ceny, no nevýhodou je to, že si vyžadujú viac starostlivosti.

V prípade túžby po luxusnejšie vyzerajúcom nábytku jednoznačne vyhrávajú kožené sedačky. Musíte však rátať s tým, že ich farebné portfólio je o čosi menšie. Nemáte na výber z toľkých farieb, vzorov a materiálov. Kožené sedacie súpravy sú drahšie, ale pôsobia elegantnejšie a sú oveľa kvalitnejšie. Koža je prírodný materiál, ktorý je v súčasnosti veľmi obľúbený, je príjemný na dotyk, má dobrú trvanlivosť a elastickosť. Dokáže sa prispôsobiť podmienkam v interiéri. Jeho hlavná výhoda spočíva najmä v ľahkej údržbe a čistení.  

Tip: Ak sa obávate čistenia, vedzte, že na trhu existujú aj odopínateľné poťahy. V prípade zašpinenia ich jednoducho hodíte do práčky a potom si znova svoju sedačku “oblečiete”. Osobitnou kapitolou sú tiež umývateľné textilné materiály, ktoré majú špeciálnu úpravu. Tá odpudzuje nečistoty, ktoré v prípade nehody stačí zotrieť čistou vodou a utierkou.

Ďalšími sedačkovými materiálmi môžu byť napríklad:

  • Klasická bavlnená poťahová látka – používaná veľmi zriedka, jej výhodou je priaznivá cena, no mínusom je nízka životnosť tohto materiálu.
  • Mikrovlákno – tento materiál patrí medzi najobľúbenejšie, pretože je veľmi príjemný na dotyk (pripomína semiš) a tiež ulahodí každému oku.
  • Mikroplyš – najviac využívaný, navyše je odolný voči zašpineniu a je rýchlo a ľahko vyčistiteľný.
  • EKO koža – známa aj ako umelá koža. Je možné ju jednoducho vyčistiť so saponátom. Horná vrstva eko kože obsahuje 100% polyuretánu, podklad zase 100% bavlnený úplet. Je vhodná pre alergikov.

Sedačka „na skúšku”

Pred kúpou sedacej súpravy je najlepšie presvedčiť sa na vlastné oči o tom, akú kvalitu poťahu poskytujú jednotlivé sedačky. Žilina, Bratislava, Košice a tiež ďalšie väčšie mestá sú ideálne na testovanie rôznych ponúk. Nájdete v nich predajne s mnohými vystavenými originálnymi modelmi,  ktoré si môžete prezrieť a usadiť sa v nich ako doma. E-shop by mal byť pre vás tabu. Pracovníci na jednotlivých predajniach vám pri výbere určite ochotne pomôžu a nájdu ten pravý poťah pre vás.

V prípade, že sa rozhodnete pre kožu, vyberajte len z reálnych vzoriek. Vypýtajte si primerane veľké vzorky, ktoré vám dovolia si materiál poriadne „ohmatať”. Koža by mala byť jemná a pokrčiteľná.

Tip: Pri výbere materiálu určite neprehliadnite hodnotu udávanú v cykloch. Mala by byť určená pri každom z nich a napovie vám, akú oderuvzdornosť poťah poskytuje. Čím je táto hodnota vyššia, tým je látka odolnejšia. Pre bežné používanie v domácnosti vám postačí 25 000 cyklov.

zdroj foto: bigstockphoto.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *