Ležérna elegancia v podobe preppy štýlu
2 mins read

Ležérna elegancia v podobe preppy štýlu

Štýl preppy má na severovýchode Spojených štátov dlhoročnú tradíciu. Nachádza sa tam osem najprestížnejších amerických univerzít, ktoré sú známe pod názvom Ivy League. A práve v areáloch týchto elitných vzdelávacích inštitúcií sa v 50. rokoch zrodil špecifický ležérne elegantný štýl obliekania. Hovorilo sa mu Ivy Style.

Móda univerzitných študentov

V priestoroch týchto univerzít sa pohybovali dostatočne zabezpečení študenti, pre ktorých boli bežné aktivity, ako ragby, pólo, šerm, jachting, kriket či golf. A k týmto športom (ale nielen k nim) si vytvorili svoj charakteristický štýl obliekania, ktorý postupom času prenikol aj do verejnosti. Stal sa globálnym fenoménom a rýchlo pobláznil aj menej bohatých ľudí.

Ležérna elegancia

V 70. rokoch začali vyznávačov tohto módneho štýlu volať preppy. Hoci konzervatívny štýl zostal, preppy ho obohatilo o množstvo výrazných farieb. Preppy sa najmä v 80. rokoch stalo synonymom pre ležérnu eleganciu, ktorú dnes zvykneme popisovať anglickým spojením smart casual. Uvoľnený a zároveň konzervatívny preppy štýl má svojich zástancov dodnes.

Čo v preppy štýle nesmie chýbať?

Základom sú chinos nohavice. Zabudnite na fádne rifle, najvhodnejšie sú pánske chinos nohavice v odvážnych farbách, ako je červená, žltá, pastelová alebo mentolová. Samozrejmosťou by mali byť aj polokošele, no jedine s logom serióznej značky, a tmavomodrý blejzer. Nič nepokazíte mosadznými gombíkmi.

Aj mikina si môže nájsť v tomto štýle svoje miesto. Ide v podstate o športovejšiu alternatívu k svetru s kruhovým výstrihom. Nosiť ju môžete na košeľu typu oxford. Okrem toho by vám nemal chýbať kriketový sveter v bielej alebo krémovej farby s veľkým výstrihom v tvare V. Celkový vzhľad môžete doplniť o kravatu s pásikom. Z topánok sú vhodné zase mokasíny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *