6 mins read

Poistenie auta proti živelným pohromám – čo vám na Slovensku hrozí najviac?

Nestáva sa to zriedka. Je krásny letný deň, na jeho konci sa však na obzore objavia čierne kopy mrakov. Viete, čo vás čaká – príde víchrica a vaše auto zaparkované vonku na parkovisku dostane zabrať. Najhoršie na tom je, že pokiaľ nemáte garáž ani inú šancu ako auto skryť, nič proti tomu nespravíte. Auto je tak vystavené vetru, a ak sa pridajú krúpy a stromy, škody sú isté.

Nie je preto vôbec od veci mať v rámci poistenia svojho auta aj poistenie auta proti živelným pohromám. Lebo krúpy, víchrice či povodne nie sú v letných mesiacoch na Slovensku zriedkavosťou. A iné živly sú tu po celý rok – napríklad požiare. Ako teda ochránite svoje auto pred týmito ničivými silami? Okrem garážového státia aj poistením.

Najčastejšie živly – víchrica, krupobitie, povodeň…

Na Slovensku vám auto nezničí zemetrasenie ani výbuch sopky, ale to neznamená, že tu nemáme živly, ktoré vám dokážu vášho štvorkolesového spoločníka poriadne poškodiť, a práve preto pokladáme poistenie proti živlom za nevyhnutnosť. V našich končinách vám auto okrem požiaru a výbuchu vedia poškodiť víchrice a krupobitie, ale nezriedka aj povodne, ktoré vám ho strhnú so sebou. Najmä v jarných a letných mesiacoch dochádza k záplavám a voda ako jeden zo živlov, ktorý sa dostane úplne všade, vie zanechať poriadnu spúšť.

Letné búrky sú u nás okrem záplav ďalšou nezriedkavou udalosťou, spolu s nimi prichádza aj spomínané krupobitie, ale aj padanie stromov a iných predmetov, ktoré vám do zaparkovaného auta narazia. Strhnuté strechy, škridly, kvetináče a podobne. To všetko môže skončiť rovno na kapote či okne vášho auta. Búrky sprevádzajú aj blesky, ktoré priamym zásahom dokážu autá značne poškodiť, ale našťastie pre poistencov, údery blesku sa rátajú do poistenia proti živlom.

Ďalšími katastrofami, ktoré vaše vozidlo môžu postretnúť a ktoré sú predmetom poistenia na Slovensku, sú zosuvy pôdy či kamenia, ku ktorým môže prísť najmä pri dlhodobých dažďoch a najmä tam, kde sú na svahoch vyklčované stromy, čo na Slovensku nie je výnimka. Poistenie platí aj na lavíny, ktoré vás môžu prekvapiť v horskom prostredí, najmä ak idete v zime lyžovať či na turistiku do niektorých vyššie položených oblastí nášho kontinentu.

Aká je výška poistného krytia pri živloch?

Ak natrafíte na dobrú poisťovňu, nemusíte sa o výšku krytia obávať – maximálna výška krytia je zhodná s hodnotou auta v čase udalosti a opravy tak poisťovňa uhradí bez ohľadu na amortizáciu. Pokiaľ ide o spoluúčasť (teda váš podiel na platení), sami si môžete určiť čiastku a poistenie vám platí po celej Európe. Toto poistenie proti živlom si zároveň môžete uzatvoriť buď zvlášť, alebo spolu s inými poisteniami.

Pokiaľ ale máte možnosť parkovať v uzavretom priestore, urobte tak. Vyhnete sa škodám aj vybavovačkám. Meteorológovia vydávajú varovania proti prudkým búrkam, takže existuje možnosť, ako si auto ochrániť. Ak ale nemáte inú možnosť, čo sa objektívne stáva, môžete auto aspoň prikryť.

Ako postupovať, keď sa stane nešťastie?

Všeobecne platí, že ak ste spôsobili udalosť vy, musíte podľa zákona nahlásiť škodu poisťovni do 15 dní od udalosti – ak sa to stalo na území Slovenska. Pokiaľ sa to udialo v inom štáte, máte na nahlásenie škody lehotu až tridsiatich dní. V prípade živlov však máte lehotu dobrovoľnú, ale všeobecne sa odporúča hlásiť škody čo najskôr – hneď ako sa dá. Skráti to čas vybavovania vyplatenia poistného a opravy auta.

Keďže žijeme v dobe mobilných aplikácií, aj poistnú udalosť už dnes môžete nahlásiť cez aplikáciu. Tam vyplníte údaje o poistnej udalosti, opíšete, čo sa stalo, a pridáte fotografie z nehody, ktoré by ste si sami mali urobiť – pre svoje vlastné dobro a skrátenie času vybavovania udalosti. Bez papierovačiek a presúvania sa niekam. Ak aplikáciu nemáte, môžete udalosť hlásiť na bezplatné telefónne číslo, ktoré poisťovne majú. Tam tiež všetko nahlásite podobne ako v aplikácii. Nuž a treťou možnosťou je email, kde opíšete, čo sa vám stalo. Doplňujúce doklady môžete tiež poslať cez aplikáciu alebo email. Stav riešenia poistnej udalosti potom môžete sledovať aj online.

Autorizované servisy sú istota

Každá poisťovňa má zmluvy s autoservismi, nemusíte teda hľadať servis, poisťovňa vám ho zabezpečí – a často ako bonus ponúkajú poisťovne aj zaplatenie časti spoluúčasti, čo inak platíte vy. Ide o autorizované servisy, kde platia isté nastavené pravidlá, a máte tak možnosť záruky kvalitnej služby a opravy poškodenia a tiež možnosť opakovanej návštevy v prípade nepredvídateľných komplikácií. Záleží už na poisťovni, čo vám prizná.

V každom prípade platí, že poistenie auta proti živelným pohromám je dobrou investíciou a oplatí sa do neho investovať. Víchrice na Slovensku nie sú raritou, ako ani krúpy a povodne. Ak sa vám takáto smola už stane, poistenie vám značne uľahčí život a nemusíte investovať veľké peniaze do opravy auta sami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *