2 mins read

Moka kávovary

Moka kávovary sú hliníkové alebo nerezové úzky a vysoké „kanvičky“ vhodné na prípravu kávy. Model s ostro zrezanými hranami, aký poznáme a používame na prípravu moka kávy dodnes pochádza z dielne Alfonsa Bialettiho, ktorý bol prvýkrát zhotovený v roku 1945. V ponuke sú vo viacerých veľkostiach, a to v závislosti od toho, koľko šálok 60 ml moka kávy pomocou nich chcete pripraviť.

Dokáže pripraviť celkom novú chuť kávy, u mnohých rovnako alebo dokonca viac obľúbenú ako espresso. Výnimočnú chuť a špecifickú arómu dosahuje vďaka spôsobu prípravy kávy. Moka kávovary sú rozdelené do troch častí. Najspodnejšia časť je naplnená vodou. Do druhej časti je daná mletá káva. Medzi nimi sa nachádza filter. No najpodstatnejšou časťou je tzv. stúpačka, vďaka ktorej stúpa voda nahor a prelieva sa cez kávu, a tak sa v spodnej časti začína vytvárať lahodný kávový nápoj. Pod kávovarom musí byť nejaký zdroj tepla – pri klasických oheň a pri modernejších elektrina.

Moka kávovary a príprava kávy pomocou nich predstavuje akýsi rituál. Najskôr sa rozoberie na jednotlivé časti, potom sa spodná časť naplní vodou – tu si treba dávať pozor na to, aby nebol bezpečnostný ventil pokrytý vodou. Vrchnejšiu časť naplníme kávou, a to doplna a zarovno. Táto časť sa pevne pripevní na svoje miesto. Následne sa kávovar položí na varič a zohreje sa na nízkom stupni teploty. So začatím varenia vody sa vo vrchnej časti kanvice vytvára moka.

Pred čistením moka kávovarov by ste mali počkať, pokiaľ nevychladnú – v žiadnom prípade ich však neschladzujte studenou vodou, vychladnúť musia samy.

Pri používaní moka kávovarov je prirodzené postupné usádzanie kávového povlaku pozdĺž kanvice, ktorý však nesvedčí o zlej kvalite kávovaru. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, či je pre Vás vhodnejší hliníkový alebo nerezový kávovar, ponúkneme Vám niekoľko faktov:

  • Hliník je dobrý vodič tepla a vedie ho rovnomerne, lepšie vedie teplo už len meď, takže nerez v tomto smere trochu zaostáva

  • Oba rovnako odolávajú korózií

  • Nerezový kávovar môžete vždy dokonale vyčistiť, na hliníkovom sa usádza povlak

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *