6 mins read

Nie je jedno, na čom budete oddychovať

Nastal čas pozmeniť vzhľad vašej existujúcej obývacej izby, no kúpa nového kvetu či zmena farby steny nie je to pravé? Chystáte sa na kúpu svojej novej sedacej súpravy, no neviete, kde začať? Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si svoju obývaciu izbu zariadiť tak, aby bola nielen pekná na pohľad, ale hlavne funkčná a útulná.

Na trhu je dnes mnoho výrobcov, ktorí ponúkajú sedacie súpravy rozmanitých farieb, veľkostí a materiálov. Ako si ale vybrať takú sedačku, aby dokonale vystihla váš štýl a potreby? Výber sedačky dá zabrať aj tým skúsenejším, ktorí tento nábytok nekupujú prvýkrát. Ponuka trhu sa neustále mení, menia sa aj trendy a ponuka v obchodoch. Preto je hľadanie akéhokoľvek nábytku vždy veľkou zábavou.

Veľkosť

Asi najdôležitejší parameter, ktorý potrebujete vedieť aj v prípade, že si idete do predajní s nábytkom urobiť ešte len prieskum. Ak máte približnú predstavu, aká veľká by mala byť vaša budúca sedacia súprava, ľahšie sa vám bude v predajni hľadať a rozhodovať. Niektoré modely sedačiek si viete dokonca vyskladať sami. Môžete si určiť, pre koľko ľudí by mala byť sedačka prispôsobená.

Je vhodné, aby ste už pri hľadaní sedačky mali aspoň približnú predstavu, do ktorej časti miestnosti chcete sedačku umiestniť. Ak ju umiestnite do rohu, pravdepodobne najlepším riešením bude rohová sedačka. Ak ňou chcete opticky predeliť väčšiu miestnosť, okrem rohovej sedacej súpravy môžete použiť aj sedaciu súpravu, ktorú tvorí niekoľko samostatných častí. Často sa takto predeľujú miestnosti, ak chcete opticky oddeliť kuchynskú časť od tej obývacej a spoločenskej alebo relaxačnej.

Variabilita

Pod variabilitou rozumieme to, či sa sedacia súprava skladá z niekoľkých samostatne použiteľných častí alebo ju tvorí jeden kus. Ak mávate často a radi návštevy, je praktické, ak k sedacej súprave patria aj samostatné taburety, ktoré sa dajú podľa potreby v priestore premiestňovať.

Variabilitou sa však nazýva aj možnosť, keď si z vybraného typu sedacej súpravy viete sami zvoliť, či chcete pravé alebo ľavé vyhotovenie. Moderné sedacie súpravy dnes niektorými časťami pripomínajú ležadlá. Takáto sedačka v tvare písmena L, ktorá má jednu časť uspôsobenú skôr na pohodlné ležanie, je ideálna pre rodiny tráviace veľa času oddychom. Mnoho výrobcov dnes ponúka možnosť vybrať si, z ktorej strany sedačky si túto „ležadlovú“ časť dáte vyhotoviť. Aj preto je dobré mať predstavu, ako by mala vaša ideálna sedačka vyzerať a kde v interiéri by ste ju chceli umiestniť.

Materiál

Pri výbere a kúpe sedacej súpravy musíte dbať na výber kvalitného povrchu. Pretože ak investujete do jeho kvality, nemusíte o niekoľko rokov vyhľadať služby čalúnnictva či dokonca kupovať nový nábytok do obývacej izby.

Mnohí zakrývajú sedacie súpravy rôznymi poťahmi alebo dekami, aby aspoň na chvíľu ochránili časti, ktoré boli najviac namáhané a používané. Aby ste látku za niekoľko mesiacov nezodrali alebo inak nepoškodili, voľte obojstranné poťahy. Ak vás aktuálny vzor omrzí alebo sa vám bude žiadať zmena, poťah stačí jednoducho otočiť a je to!

Deti a domáci miláčikovia

Ak sa vaša rodina rozrástla o potomstvo, o zábavu máte isto postarané. Neraz zažívate aj tie menej zábavné situácie, keď vaše dieťa rozleje alebo rozpučí na sedačke niečo, čo nie a nie odstrániť. V tomto prípade následkom vyčíňania detí asi nie je možné celkom predísť. Najvhodnejšie je uprednostniť kúpu koženej alebo koženkovej sedačky, ktoré sú oproti látkovým predsa len trocha odolnejšie voči detským kreatívnym aktivitám.

Výber poťahového materiálu je dôležitý takisto v rodinách, kde si svoje stále miesto našli domáci miláčikovia. Psy a mačky totiž neraz zanechajú na nábytku trvalé stopy. V prípade zvierat je preto vhodné, aby bol vrchný materiál umývateľný, prípadne z hrubo tkanej látky, aby sa dali chlpy ľahšie odstrániť. V takomto prípade je zvlášť vhodné poradiť sa o výbere povrchového materiálu s odborníkmi priamo v predajni.

Farba

Ak chcete, aby bola vaša sedacia súprava dominantou miestnosti, nebojte sa farieb. Ak však budete mať obývaciu miestnosť funkčne zariadenú viac ako len dvomi kusmi nábytku, farba by mala celkový dojem zharmonizovať a vaša voľba by mala padnúť skôr na neutrálnejšie odtiene. Pretože ak sa vám napríklad teraz páčia zelené steny, o dva roky už nemusia. Steny ľahko premaľujete, no hráškovo zelená sedačka sa zrazu nemusí do vašich predstáv o moderne zariadenej miestnosti hodiť…

Doplnky

Ak ste už našli tú svoju sedaciu súpravu, ktorá spĺňa väčšinu vašich kritérií, stále si ju môžete vylepšiť. Vhodné doplnky ako vankúše alebo poťahy jednoducho a rýchlo zmenia aj tú najnudnejšiu sedačku na ideálne miesto pre váš oddych a relax.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *