6 mins read

Pomôcky pre ženy, ktoré trápi samovoľný únik moču

Samovoľný únik moču môže potrápiť nielen obe pohlavia, ale aj rôzne vekové kategórie. Najčastejšie sa však s týmto pojmom stretávame práve u žien v období menopauzy alebo po nej. Nejde však o neriešiteľný problém a v prípade skorého zachytenia a riešenia príznakov je aj dobre liečiteľný. Navyše odborníci vyvinuli hneď niekoľko pomôcok, ktoré vám boj s inkontinenciou uľahčia.

Inkontinencia v skratke

Inkontinencia je stav, pri ktorom dochádza k samovoľnému úniku menšieho či väčšieho množstva moču. Najčastejším začínajúcim príznakom, keď by ste mali spozornieť, býva naliehavé nutkanie na močenie, pocit neúplného vyprázdnenia a časté močenie počas noci. Rozlišujeme inkontinenciu stresovú, pri ktorej dochádza k úniku pri fyzickej námahe, kýchnutí, zakašľaní a smiechu, alebo inkontinenciu urgentnú, pri ktorej pacient nestihne dôjsť na toaletu pri nutkaní na močenie. Takisto môže pacient trpieť aj kombináciou týchto dvoch typov.

Ako to už pri väčšine zdravotných problémov býva, aj toto ochorenie môže byť vyvolané inými chorobnými stavmi, a to najmä cukrovkou, obezitou, zápalom močových ciest, chorobami nervovej sústavy alebo aj poklesom ženských hormónov v období klimaktéria a oslabením svalov panvového dna počas gravidity a po pôrode. Niekoľko zaujímavých tipov ako si poradiť s inkontinenciou počas tehotenstva nájdete napríklad v tomto článku.

Pochopiteľné je, že žiadnej z vás nie je tento stav príjemný a okrem psychických či hygienických problémov sa kvôli nemu môžete cítiť nepríjemne aj v spoločnosti. Odborníci však tvrdia, že inkontinencia je veľmi dobre riešiteľný problém a pokiaľ sa podchytí už v skorých štádiách, dá sa úplne vyliečiť.

Inkontinenčné pomôcky vám uľahčia život

Mnohé z vás sa kvôli samovoľnému úniku hanbia chodiť medzi ľudí a tak sa uzavrú doma, no v prípade, ak potrebujete predsa len niekde ísť, použijete klasické hygienické vložky určené na menštruáciu. Tie môžu čiastočne pomôcť, ale ani zďaleka nezachytia neželanú vlhkosť a zápach tak dobre ako špeciálne pomôcky určené pre inkontinentné ženy. Patria sem:

  • slipové vložky – menšie a tenké vložky, ktoré sú diskrétne a pohodlné pri nosení,
  • vložky – vložky klasickej veľkosti, ktoré vás ochránia proti pretečeniu, vlhkosti i zápachu a udržia vás v sebaistote počas dňa aj v noci,
  • ochranná spodná bielizeň – je prispôsobená ženskému telu a zabezpečuje diskrétnu ochranu,
  • nohavičky – anatomicky tvarované, ľahko obliekateľné a účinné proti pretečeniu,
  • nohavičky s upevňovacím pásom – nohavičky so zabudovaným upínaním z elastického materiálu,
  • vkladacie plienky pre ženy – anatomicky tvarované vložky, ktoré zabraňujú pretekaniu, poskytujú ochranu pred neželaným zápachom a zároveň dbajú o zdravie vašej pokožky,
  • fixačné nohavičky – nohavičky z jemného a elastického materiálu, ktorý nedráždi citlivú pokožku, sú umývateľné, opakovane použiteľné a zabezpečia udržanie vložiek, slipových vložiek a vkladacích plienok na svojom mieste.

Ako, kde a za koľko kúpite inkontinenčné pomôcky?

Podľa stupňa inkontinencie alebo množstva moču a frekvencie jeho úniku si viete vybrať, ktoré z vyššie uvedených pomôcok sú pre vás najvhodnejšie. Pomôcky nie sú viazané na lekársky predpis a zakúpiť si ich môžete v lekárňach, v predajniach so zdravotníckymi pomôckami alebo v e-shopoch, ktoré sa špecializujú na predaj takýchto produktov. V e-shope tena.sk môžete dokonca získať aj vzorku zadarmo, vďaka čomu si jednoducho overíte, či vám daný produkt sadne alebo či sa treba poobzerať po inom.

Cena týchto produktov závisí od stupňa savosti, priedušnosti a od počtu kusov v jednom balení. Suma, ktorú zaplatíte za slipové vložky, sa pohybuje okolo 3 – 5 eur, rozmerovo klasické absorpčné vložky stoja cca 2 – 6 eur, plienkové nohavičky dostanete za 5 – 17 eur, anatomicky tvarované nohavičky za cca 9 – 16 eur, fixačné nohavičky za cca 3 – 8 eur a nohavičky s upevňovacím pásom za cca 15 – 18 eur.

Málokto z vás vie, že pokiaľ trpíte už druhým alebo tretím stupňom inkontinencie, máte nárok na príspevok od zdravotnej poisťovne na kúpu pomôcok. O tento príspevok nemusíte žiadať na žiadnom úrade, pretože na jeho poskytnutie vám stačí zájsť za lekárom (urológ, gynekológ, neurológ, geriater, pediater, poprípade onkológ alebo chirurg), ktorý vám vypíše poukaz na inkontinenčné pomôcky.

Bohužiaľ, v prípade prvého stupňa inkontinencie nárok na príspevok nemáte, ale už pri druhom stupni (častý únik moču) vám môže byť poskytnutý príspevok v hodnote 14,77 eur/mesiac (vzťahuje sa na vložky so savosťou 120 – 800 ml, vkladacie plienky a fixačné nohavičky). Pri treťom stupni (trvalý únik moču, resp. aj stolice) poisťovňa poskytuje limit 51,94 eur/mesiac (vzťahuje sa na vložky so savosťou nad 800 ml – max. však 60 ks, vkladacie plienky, plienkové aj fixačné nohavičky a podložky pod imobilných pacientov – max. 60 ks).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *