Proteínová diéta, delená strava či samá kapusta: Do plaviek schudnúť ešte stíhate!
2 mins read

Proteínová diéta, delená strava či samá kapusta: Do plaviek schudnúť ešte stíhate!

Existuje skutočne veľké množstvo rôznych druhov diét, pričom každá z nich sa zameriava na niečo iné. Delená strava, kapustová, ovocná či proteínová diéta – to je len nepatrný zlomok. Vybrať si z pestrej palety úpravy stravy tú správnu je dosť náročné. Letné dovolenky sa však blížia závratnou rýchlosťou, takže na zbavenie sa tukových zásob zostáva len pár týždňov. Máme pre vás niekoľko typov diét, s ktorými to pôjde o čosi ľahšie.

Healthy eating food low carb keto ketogenic diet meal plan protein fat

Delená strava

Jednou z najznámejších úprav stravy je nepochybne delená strava. Keďže je potrebné striktne dodržiavať prísne pravidlá, je pre mnohých priam nesplniteľná. Jesť sa musí v malých dávkach, často a presne podľa skupiny potravín, do ktorej patrí. Potraviny sú rozdelené do piatich skupín – rastlinná, živočíšna, ovocná, zeleninová a neutrálna strava. Pri delenej strave je extrémne dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, predovšetkým v podobe čistej vody.

Proteínová diéta

V poslednom období zažíva veľký rozmach aj proteínová diéta, ktorú ako prvý začal aplikovať americký profesor G. L. Blackburn. Na znižovaní hmotnosti počas proteínovej diéty sa podieľa ketóza, počas ktorej je možné cielene spaľovať uložené tuky. Ketóza je stav, pri ktorom sa organizmus živí takmer výlučne vlastným uloženým tukom. Diétny plán sa delí na niekoľko fáz, čo je veľmi dôležité pre udržanie ideálnej hmotnosti.

Kapustová diéta

K rýchlym diétam, ktoré pomôžu zhodiť pár kíl pred dovolenkou, bezpochyby patrí aj kapustová diéta. Nezáleží na tom, či červenú alebo bielu, kapustu môžete pri tejto diéte jesť bez obmedzenia. To je práve aj najväčší problém, keďže na zvládnutie takejto jednotvárnej stravy je potrebné poriadne silná vôľa a odhodlanie. Najvhodnejším riešením je navariť si kapustovú polievku a tú potom konzumovať. Môžete ju však jesť aj surovú, prípadne s inou zeleninou. Kapustová diéta je však chudobná na bielkoviny a tuky, takže držať ju dlhšie ako päť dní sa neodporúča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *