3 mins read

Silné kalibre zo špajze

V obchodných centrách máme nimi po strop siahajúce preplnené regály. Toľko značiek, možností, farieb, funkcií. Aj mužom, ktorých posielame nakupovať drahé čistiace prostriedky sa z toho neraz točí hlava. Alebo žeby to bolo tým dezinfekčným zápachom? Jedno je isté, správna gazdinka sa musí vynájsť v každej situácii, a to aj keby drogérie nebolo!

Z receptov starých mám sa nemusíme inšpirovať len pri pečení dobrôt. Ešte z obdobia, keď predošlé generácie ani nechyrovali o dnešných hygienických vymoženostiach, poznáme triky a rady ako si poradiť pri upratovaní a čistení domácnosti bez pomoci prípravkov, ktoré zbytočne vytriasajú eurá z našich peňaženiek.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1195870
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1195870

Kukuričný škrob odstraňuje mastné škvrny na stene, dodá lesk striebornému riadu, odstráni krv z odevu. Na prevoňanie celého bytu nie je nič lepšie ako vo vode uvarené pomarančové šupky. Sóda bikarbóna odstraňuje pachy z chladničky, mrazničky, umývačky, prečistí odtoky. Chrómové batérie, zrkadlá aj žalúzie vyčistí Alpa, ktorá taktiež odstráni fľaky od atramentu a fixky, spolu so soľou odstráni mastné fľaky z koberca. Možno neuveríte, že matné striebro dokáže vyčistiť kečupom. Dobre známy ocot odstraňuje zápach, podobne ako sóda, čistí odtoky, odstraňuje plesne a vodný kameň z rýchlovarnej kanvice.Zubná pasta vybieli gumu, ochráni zrkadlo pred zahmlievaním rovnako dobre ako pena na holenie, vyleští žehliacu plochu žehličky, odstráni škvrny pohároch na nábytku, ktorý môžete vyčistiť aj olivovým olejom zmiešaným s citrónovou šťavou. Odlakovač na nechty odstráni z prsta sekundové lepidlo,  odstráni nálepky zo skla, vyčistí klávesnicu na počítači. Kolu radšej ako na pitie použite na wc a na uvoľnenie upchatej výlevky. Lepiaca páska pomôže pri zbieraní chlpov domácich miláčikov a malých úlomkov skla. Pivo čistí zlato a škvrny od kávy z nábytku. Detský zásyp odstráni čerstvú mastnú škvrnu. Aviváž bráni usádzaniu prachu na obrazovke, odstráni starú tapetu. Zabrániť zápachom v chladničke pomôže citrón, ktorý odstraňuje škvrny z mramoru. Šťava z neho pridaná do prania vybieli a prevonia bielizeň, citrónová kôra leští chróm. Pokrčený alobal nahradí drôtenku, vyčistí žehličku. Banánová šupka vyleští listy izbových rastlín a tiež dodá nový vzhľad striebru, či koženej sedacej súprave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *