2 mins read

Turecká káva

Turecká káva je neodmysliteľnou súčasťou v tureckom životnom štýle ako i v kultúre. Príprava a servírovanie kávy sú neodmysliteľnou súčasťou mnohých tureckých rodinných stretnutí, ako aj pri politických, náboženských či iných stretnutiach. V minulosti dokonca posudzovali hodnotu ženy podľa toho, ako chutí káva, ktorú pripravila. Od čias Otomanskej ríše až doposiaľ sa turecká káva pije takmer pri každej udalosti a stretnutí.

Príprava Tureckej kávy je určite jednou z najstarších, ak nie ja najstaršou prípravou kávy vôbec. Do dnes je veľmi obľúbená na celom Balkáne, no i v Európe.

Žiaľ, na Slovensku i v okolitých krajinách sa pod pojmom turecká káva chápe zalievaná káva. Takto pripravený druh kávy však s chuťou pravej kávy nemá takmer nič spoločné, a navyše odoberá kávu o jej skvelé vlastnosti. Pritom príprava tureckej kávy nie je príliš zložitá a jej príprava je veru veľmi príjemný rituál.

Na prípravu tradičnej tureckej kávy potrebujeme:

  • Džezvu, nazývanú aj ibrik: nádoba z dlhou rúčkou
  • Čo najjemnejšie zomletú kávu
  • Vodu

Na každej džezve je napísané, pre koľko osôb, resp. porcií je určená.

1, Najskôr sa do džezvy naleje VODA a až potom sa pridá KÁVA.

2, Začneme ohrievať vodu. Keď sa na vrchu káva spení, džezvu odstavíme (alebo zmiernime oheň na minimum) penu odoberieme do šálky. Tento proces penenia opakujeme trikrát, až potom je káva správne pripravená.

3, Rozvírený kal necháme usadiť a pristúpime k nalievaniu kávy. Do malej šálky (turecka káva sa nepije z dvojdecových hrnčekov, ako u nás, ale z malých, cca 30ml šáločiek), v ktorej je na dne odobratá pena, pomaly nalievame kávu a pri nalievaní meníme výšku nalievania.

Pokiaľ ste zvyknutý na sladkú kávu, cukor sa do kávy pridáva a začiatku, pred varením, po pridaní kávy. No tureckú kávu si sladia i ľudia, ktorý inak kávu nepijú