2 mins read

Varixy a ich príčiny vzniku: Je príčinou len nezdravý životný štýl?

Varixy, inak povedané kŕčové žily postihujú v súčasnej dobe spektrum ľudí po celom svete. Vo väčšine prípadov ide najčastejšie o ženy v strednom a pokročilom veku. Nie je však nič nezvyčajné, ak sa kŕčové žily objavia u mužov, prípadne mladých ľudí.

Ako sa prejavujú kŕčové žily? Najčastejšie nepríjemnými estetickými prejavmi. Varixy však môžu mať rôzne podoby. Preto, ak chcete začať riešiť tento zdravotný problém, najskôr by ste to mali prebrať s odborníkom – v tomto prípade lekárov, ktorí sa špecializujú na angiológiu. Niektorí ľudia chcú tento problém rieši užívaním doplnkov, avšak najlepším riešením je operácia kŕčových žíl, ktoré je najefektívnejšie aj z dlhodobého hľadiska.

Obezita a nedostatok pohybu

Medzi najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl patrí obezita a nedostatok pohybu, teda nezdravý životný štýl. Preto, nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás bude baviť a budete ju vykonávať pravidelne. V takomto prípade je oveľa nižšie riziko, že vzniknú varixy. Taktiež by ste sa mali udržiavať fit. Teda konzumovať čo najzdravšie jedlá plné živín. Z jedálnička vyraďte tučné a kalorické jedlá, ktoré prispievajú k obezite.

Genetika

Jednou z mnohých príčin vzniku kŕčových žíl je genetická predispozícia. Ak majú vaši rodičia kŕčové žily, zvyšuje sa aj riziko u vás. Tento faktor však nemusí platiť v úplne všetkých prípadoch. Vznik kŕčových žíl je tak skôr sprevádzaný inými príčinami, ktoré sú viac kľúčové ako genetika.

Nedostatok tekutín

Je známe, že varixy vznikajú aj z dôvodu dehydratácie – nedostatku tekutín. Denne by ste preto mali vypiť aspoň 1,5 – 2 litre čistej vody. Tá je na doplnenie tekutín skutočne najlepšia. Sladené nápoje síce zasýtia, ale škodia v iných hľadiskách zdravia. Preto pite dostatok tekutín počas celého dňa a o to viac v lete alebo počas fyzickej aktivity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *