Kedy sú chirurgické výkony preplácané zdravotnou poisťovňou?
2 mins read

Kedy sú chirurgické výkony preplácané zdravotnou poisťovňou?

Jedným zo základných medicínskych odborov je aj chirurgia. Samo o sebe ide o široký pojem, keďže chirurgia zahŕňa mnohé špecializácie a pododbory. Spolu tak pokrývajú celé spektrum diagnostických a liečebných metód.

Výkony zo zdravotných dôvodov

Zo širokého „záberu“ chirurgie vyplýva aj otázka, ktorá vám určite napadne ak potrebujete navštíviť napríklad dobrú chirurgickú ambulanciu Dubnica nad Váhom. Ktoré chirurgické výkony sú hradené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia?

Zjednodušene môžeme povedať, že z prostriedkov verejného zdravotného poistenia sú hradené všetky chirurgické výkony, ktoré sú realizované zo zdravotných dôvodov. Nie pri všetkých výkonoch to je však „automatické“. Aby boli niektoré výkony plne (alebo aspoň čiastočne) hradené, musí im predchádzať súhlas revízneho lekára.

A ako je to s plastickou chirurgiou?

Okrem rôznych chirurgických výkonov, ktoré vykonáva napríklad skúsený chirurg Prievidza, určite mnohé z vás zaujíma aj to ako je to s výkonmi, ktoré spadajú pod plastickú chirurgiu. Hneď na úvod vás však sklameme. Ak vám napadla myšlienka, že si dáte preplatiť napríklad nové prsia, takto to nefunguje.

Všeobecne braný princíp je ten, že plastické operácie sa zo zdravotného poistenia neuhrádzajú. Samozrejme aj tú sú výnimky. Plastickú chirurgiu totižto nevyužívajú ľudia len zo skrášľovacích dôvodov. Niekedy je plastická chirurgia potrebná pre predchádzanie poškodeniu zdravia alebo pre odstránenie takéhoto poškodenia. Mimochodom, môže sa to týkať aj rekonštrukčných zákrokov prsníkov, konkrétne po nádorových ochoreniach.

V prípadoch, keď je „v hre“ poškodenie zdravia, sú aj výkony spadajúce pod plastickú chirurgiu preplácané. Samozrejme, nie vždy to musí byť v plnej výške, niekedy ide len o určité percento. Pacient však na to potrebuje odporúčanie od lekára alebo odborníka.

Zdroj obrázka:

Autor: Juice Verve / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *