Zemiaky, ktoré sú súčasťou zdravej výživy. Spoznajte ich obrovskú silu
2 mins read

Zemiaky, ktoré sú súčasťou zdravej výživy. Spoznajte ich obrovskú silu

Určite ste už v regáloch obchodov s ovocím a zeleninou narazili na plody divných farieb a tvarov, pri ktorých ste ani netušili, čo sú zač. Možno si poviete, že by sa oplatilo zdravé potraviny ochutnať, ale niet vo vašej blízkosti osoby, ktorá by vám vedela poradiť dobrý recept alebo nápad na ich spracovanie. Naberte spolu s nami odvahu a spoznajte ich jedinečnú chuť a zdravé účinky.

Bataty
Bataty

Nie je to len o sladkej chuti

Pri slove bataty sa vám objaví v hlave myšlienka na konzumáciu sladkých zemiakov. Nie je to však len ich ojedinelá a výnimočná chuť, ktorá „opantá“ vaše citlivé chuťové poháriky. Tieto zemiaky môžu byť vašim receptom na liek bez predpisu, ktorý získate v každom jednom obchode. Pod ich šupkou sa skrýva energia, ktorá dokáže s vašim telom urobiť zázraky!

Zdravý zemiak vo forme hľuzy

Pokojne môže vážiť aj jeden kilogram, takže na chutný recept vám postačí minimálne množstvo. Najčastejšia úprava je v podobe pečených zemiakov. Nemusíte ich dokonca ani lúpať, stačí ich dobre umyť, osušiť, poprepichovať šupku a dať do predhriatej rúry na pečenie pri 190 °C asi na hodinu. S kyslou smotanou to bude naozaj delikatesa a dokonalá pochúťka. Dajú sa však aj variť, dusiť, smažiť pripravujú sa z nich dokonca koláče a šišky.

Prečo ich konzumovať?

Pretože v žiadnej inej potrave nie je tak vysoká koncentrácia viacerých prospešných látok pre zdravie človeka a jeho organizmus. Antioxidanty si poradia s astmou, srdcovými ochoreniami, artritídou a inými problémami.

Pomáhajú vyrovnať a ustáliť hladinu cukru v krvi, čo sa zíde cukrovkárom a osobám, ktoré trpia s vysokým tlakom. Zdravé zemiaky pomáhajú pri problémoch s tráviacim traktom, zápchou a pri rakovine hrubého čreva. Ako jedna z mála potravín je vhodná aj pre tehotné ženy a tie, ktoré potomkov ešte len plánujú. Môže za to folacín, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri gravidite.

Bez ohľadu na dôvod vám ich priatelia odporúčame naozaj odskúšať. Potešíte svoj žalúdok a prospejete celému organizmu, ktorý sa vám odvďačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *