Finančná gramotnosť vašich detí záleží od vás. Nepodceňujte to a ukážte im správny smer
2 mins read

Finančná gramotnosť vašich detí záleží od vás. Nepodceňujte to a ukážte im správny smer

Detská psychika a všetky dobré aj zlé návyky sa začínajú utvárať už v útlom veku. Nie nadarmo sa hovorí: „Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko.“ Niektorí ľudia to poznajú aj s pokračovaním, dôležité však je, že kus pravdy na tom je a vedeli to aj naše staré mamy. Ak chcete, aby boli vaše deti šetrné a mali všetky predpoklady pre bezproblémové  začlenenie sa do spoločnosti, mali by ste si dať pozor na ich výchovu už teraz.

Finančná gramotnosť
Finančná gramotnosť

Ekonomické cítenie detí. Je to možné?

Možno vám to bude v tomto prípade znieť trochu divne, no aj pri malých deťoch treba pestovať cit tohto charakteru. Ide o hospodárnosť, ktorá sa im do súčasného života naozaj zíde. Treba byť pre ne príkladom a naučiť ich tomu. Začať môžete hneď. Tu je však nutné prispôsobiť podmienky a preniesť ich do ich sveta. Ideálnym pomocníkom môžu byť hračky, moderné odrážadlá alebo čokoľvek iné, čo im spríjemňuje pestrý život.

Ak naučíte dieťa vážiť si svoje veci a zaobchádzať s nimi šetrne, môže to do budúcna im a aj vám pomôcť. Ak sa budete spoliehať len na školu, ktorá by im mala dať dobrý základ v tomto smere tiež, nemusíte byť úspešní. V domácom prostredí je to omnoho príjemnejšie a lepšie, pretože dieťa reaguje na vaše podnety prirodzene.

Nerobte z toho tému len pre dospelých

Finančná gramotnosť je síce základom výučby, nie vždy sa ju ale darí zaistiť kvalitne. Nesnažte sa svojich potomkov za každú cenu chrániť pred realitou a vysvetlite im, že aj ich nového hojdacieho koníka ste museli kúpiť za peniaze. Tie sa stávajú témou dospelých a pred deťmi o nich takmer nehovoria, čo je chyba. Aj podľa finančných odborníkov by sme  mali deti do reálneho diania vhodným spôsobom vtiahnuť a primerane ich veku vysvetliť aspoň malý základ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *