Cestovanie stopom: čo si určite nezabudnúť?
4 mins read

Cestovanie stopom: čo si určite nezabudnúť?

Dni vonku sú konečne dlhšie a teplejšie, takže tí nedočkavejší už myslia na cestovanie. No a tí najodvážnejší si už balia batohy a chystajú sa vyraziť, pokojne aj stopom. Stopovanie má svoje čaro a dobrodružstvo, s ktorým sa spája, je pre mnohých ľudí omnoho príťažlivejšie ako samotná cieľová destinácia. Netreba ale zabúdať na to najdôležitejšie – opatrnosť.

road trip, hitchhike, travel, gesture and people concept – happy couple hitchhiking and stopping car at countryside road

V prvom rade – cestovné poistenie

Mladí ľudia často zvyknú cestovať stopom po Európe. Nie je to finančne ani časovo náročné, stačí si vyhradiť pár voľných dní a celý výlet sa dá zorganizovať pomerne lacno. Práve preto, že si mnohí povedia, že idú cestovať len po Európe, neprikladajú opatrnosti takú dôležitosť, akú by mali. Cestovné poistenie je potrebné uzavrieť aj pri vycestovaní do krajín Európskej Únie. Európsky preukaz poistenca vám síce zaručí akútne ošetrenie, ale všetky ostatné výdavky za zdravotnú starostlivosť už budete musieť zarátať medzi svoje náklady.

Dôležité doklady a dokumenty

Cestovný pas je vďaka Európskej Únii pri cestovaní po starom kontinente prežitkom. Ak sa chystáte mimo Európu, zbaľte ho ako prvý a majte ho vždy poruke. Na bezpečné miesto si pribaľte aj občiansky preukaz a kartičku zdravotného poistenia. K cestovnému poisteniu môžete dostať aj špeciálnu kartičku s telefónnym číslom na asistenčnú službu a informáciami o poistení, nezabudnite ani na ňu. Ak študujete, nezabudnite na ISIC, aj v zahraničí ho viete využiť na rôzne zaujímavé zľavy.

A ešte?

Na cestovanie stopom toho veľa nepotrebujete. Vlastne čím menej si toho vezmete, tým lepšie sa vám bude cestovať. Zopár kusov spodnej bielizne a ponožiek, zo dve tričká, ľahkú bundu, šortky, hygienický balíček, pršiplášť, spacák… Nezabudnite si naplniť telefón užitočnými aplikáciami s cennými informáciami o cieľových destináciách, ktoré fungujú aj offline, keby ste nemali prístup k internetu.

Odhodlanie, dobrú náladu a ešte raz – opatrnosť

Zbaliť si batoh a vydať sa na cesty zo dňa na deň nie je dnes už nič neobvyklé. Potrebujete len nabrať odvahu a vyjsť zo svojej komfortnej zóny, naladiť sa na pozitívnu vlnu (aby vás maličkosti a drobné problémy neodradili) a môžete vyraziť. S dobrou náladou a odhodlaním nie je problém precestovať obrovské množstvo krajín bez toho, aby ste museli platiť za dopravné prostriedky.

Ako sme už písali vyššie, v prvom rade treba myslieť na opatrnosť. Tak si budete môcť užiť cestovanie naplno. Niektoré situácie síce neovplyvníte, ale môžete byť voči ním zabezpečení. Výhodné cestovné poistenie by malo myslieť na všetko. Neposlúži vám len pri náhlej potrebe zdravotného ošetrenia. Oceníte ho aj pri strate batožiny alebo spôsobení škody tretej osobe. Takéto nepríjemné udalosti by totiž pôvodne zamýšľané lacné cestovanie mohli pekne predražiť. Kde takéto výhodné cestovné poistenie nájsť? Superpoistenie.sk vám dostupné ponuky porovná a vy si vyberiete to, ktoré vám vyhovuje najviac. Vyskúšajte to a cestujte bez obáv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *