HPV predstavuje najčastejšiu sexuálne prenosnú infekciu
2 mins read

HPV predstavuje najčastejšiu sexuálne prenosnú infekciu

HPV patrí medzi vírusové ochorenia. Väčšina typov HPV odznie spontánne, bez akýchkoľvek následkov. HPV vírusy sú rôzne druhy. Môžu napádať kožu alebo sliznicu (predovšetkým v oblasti genitálií alebo konečníka).

Rôzne typy HPV

  • Nízkorizikové – spôsobujú genitálne bradavice (kondylómy) – hpv bradavice.
  • Vysokorizikové – sú príčinou prednádorových a nádorových zmien a môžu byť príčinou rakoviny u žien aj mužov. Vyvolávajú nádorové bujnenie a stoja za vznikom rakoviny krčka maternice, vulvy, vagíny, penisu, análneho otvoru a nádory, ktoré sa objavujú v oblasti krku a hlavy.

Spôsoby nákazy HPV

Najčastejším spôsobom je pohlavný styk. HPV vírus je sexuálne prenosný. Vzhľadom na to, že existuje niekoľko desiatok typov, počas svojho života sa niektorým z nich nakazí prevažná časť populácie. S väčšinou vírusov sa telo dokáže vysporiadať. Niektoré ochorenia však môžu byť príčinou zdravotných komplikácií.

Čo spôsobuje ľudský papilomavírus?

Záleží na tom, akým typom sa daná osoba nakazí. Ako už bolo povedané vyššie – menej rizikové druhy spôsobujú genitálne bradavice. Inkubačná doba je 1-8 mesiacov. Viacrizokové potom stoja za vznikom rakoviny. Nádorové ochorenie sa môže prejaviť do dvoch rokov od nakazenia.

HPV bradavice – kondylómy

Objavujú sa najčastejšie na penise, vulve, vagíne alebo okolo ritného otvoru. Sú to malé výrastky, ktoré sa objavujú práve ako následok sexuálne prenosnej infekcie HPV. Sú vysoko nákazlivé. Nebezpečenstvo hrozí aj v prípade používania spoločných uterákov alebo obliečok.
Existuje niekoľko spôsobov liečby. Najčastejšie sa jedná o chirurgické odstránenie. Je potrebné dodržiavať starostlivú intímnu hygienu. Vhodné prípravky poskytuje značka GYNELLA®, ktorá je k intímnym partiám veľmi šetrná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *