Na aké preventívne prehliadky máte zo zákona nárok?
2 mins read

Na aké preventívne prehliadky máte zo zákona nárok?

Keď sa povie preventívna prehliadka, veľa ľudí si v prvom rade predstaví preventívnu prehliadku u zubára. Čo však nie je dobré je fakt, že pre množstvo ľudí ide o jedinú preventívnu prehliadku, ktorú pravidelne absolvujú. Na aké ďalšie prehliadky máte zo zákona nárok a nemali by ste ich zanedbávať?

Všeobecný lekár, gynekológ pre ženy a urológ pre mužov

Začneme všeobecným lekárom. Na preventívnu prehliadku máte nárok každé 2 roky, evidovaní darcovia krvi, orgánov, či tkanív každý rok. V prípade detí záleží od veku. V 1. roku života dieťa absolvuje 9 prehliadok, nasleduje prehliadka v 18 mesiacoch a vo veku od 3 rokov je to podobne ako pri dospelých 1 prehliadka každé 2 roky.

Žien sa týka aj preventívna prehliadka u gynekológa. Kedy začať pravidelne navštevovať  gynekológa Trenčín (alebo skrátka toho svojho)? Zvyčajne sa s preventívnymi prehliadkami u gynekológa začína po dovŕšení 18. roku života. V prípade tehotenstva ešte pred dovŕšením dospelosti je to skôr. Preventívna prehliadka sa potom opakuje každý rok.

Mužskou „alternatívou“ k ženským preventívnym prehliadkam u gynekológa, je preventívna prehliadka u urológa. Aj keď urológovia riešia aj ženské problémy, preventívka sa týka výhradne mužov a to od 50. roku života v trojročných intervaloch. V prípade, že sa u muža vyskytlo v prvostupňovom príbuzenstve ochorenie na karcinóm prostaty, s preventívnymi prehliadkami sa začína už od 40. roku života a ich intenzita môže byť vyššia.

Zubár a gastroenterológ

Ako sme už načrtli v úvode, keď sa povie objednanie k lekárovi na preventívnu prehliadku, väčšina ľudí si ihneď predstaví prehliadku u zubára. Tá sa vykonáva raz ročne, tehotné ženy by mali preventívnu prehliadku u zubára absolvovať na začiatku prvého a potom na začiatku tretieho trimestra.

Posledná z preventívnych prehliadok, na ktoré existuje zákonné právo, je preventívna prehliadka u gastroenterológa. Ide o preventívnu prehliadku, ktorá je najmenej častá, začína sa s ňou v 50. roku života a zvyčajne sa opakuje raz za 10 rokov. Ľudia, ktorí majú vyššie riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka, ju môžu absolvovať aj skôr a absolvujú ju raz za 5 rokov.

Zdroj obrázka:

Autor: Dragon Images / Shutterstock.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *