Inkontinencia si vyžaduje profesionálny prístup
6 mins read

Inkontinencia si vyžaduje profesionálny prístup


Starať sa o člena rodiny, ktorý neustále potrebuje našu pozornosť, naozaj nie je jednoduché. V prípade, že ide o človeka, ktorý trpí inkontinenciou, je starostlivosť ešte o niečo náročnejšia. Okrem fyzického problému je totiž potrebné vyrovnať sa aj so psychikou postihnutého. V súčasnosti však existuje veľa možností, ako sa dá situácia zlepšiť.

Ak sa v rodine stane, že je jeden člen odkázaný na pomoc iných, existuje niekoľko možností. Jednou z nich je zabezpečiť postihnutému domácu starostlivosť. Tú môžeme človeku zabezpečiť fyzicky my sami alebo sa môžeme rozhodnúť pre služby profesionálov.

Pri domácej starostlivosti vo vlastnej réžii musíte dodržiavať niekoľko pravidiel. V prvom rade treba mať silnú motiváciu a vôľu postarať sa o staršieho inkontinentného človeka. Dôležité je tiež o starostlivosti o postihnutého niečo vedieť, a to najmä, ak si starostlivosť vyžaduje zvládnutie odbornejších úkonov.

Ak sa o milovanú osobu chcete dôkladne postarať, v prvom rade sa musíte vedieť postarať sami o seba. Mali by ste tiež dbať na to, aby ste neboli v strese a aby ste okrem opatery postihnutého mali aj čas pre seba. Pri takejto opatere dostanete príspevok od štátu v hodnote približne 200 eur.

Nechajte to radšej na profesionálov

V prípade, že sa nedokážete o postihnutého postarať sami, pretože sa na to necítite alebo na to nemáte dostatok času, uprednostnite radšej služby profesionálnych opatrovateľov. Vybrať si môžete niektorú z agentúr, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o postihnutých, alebo sa môžete obrátiť na opatrovateľskú službu. Požiadať o ňu možno na obecnom či miestnom úrade, ktorý vám môže vyhovieť na základe posudku. V niektorých mestách sa opatrovanie vybavuje  jednoduchšie, v iných je to náročnejšie. Všetko závisí od aktuálne dostupných kapacít.

O postihnutého, chorého či staršieho člena rodiny sa možno postarať aj umiestnením ho do zariadenia pre seniorov. Je to vhodné najmä v prípade, že človek prestal byť mobilný, treba ho polohovať každých 24 hodín alebo trpí poruchami správania či spánku. Pre niekoho sa to však môže zdať ako príliš radikálne opatrenie.

Produkty na hygienu pre ležiacich pacientov

V prípade pacientov, ktorí potrebujú pomoc a sami sa nedokážu hýbať, je potrebné pomôcť im aj s výmenou inkontinenčnej pomôcky. Aj keď sa pri tom obe strany môžu cítiť trochu diskomfortne, s profesionálnymi pomôckami sa nie je čoho báť.

Pred výmenou inkontinenčnej pomôcky je potrebné zabezpečiť primeranú hygienu intímnych partií. Ležiaci pacienti určite ocenia najmä produkty na čistenie bez oplachu vodou, ktoré sú vhodné na starostlivosť o celé telo v posteli i v kúpeľni. K dispozícii majú umývací krém, umývaciu penu, ale aj umývacie utierky či vlhčené utierky. Produkty na čistenie bez oplachu vodou jemne čistia, obnovujú a ochraňujú aj tú najjemnejšiu a najcitlivejšiu pokožku. Dokážu plnohodnotne nahradiť mydlo a vodu, ktoré pri častom používaní spôsobujú vysušenie pokožky.

Pre pacientov, ktorú sú mobilnejší, sú vhodné aj produkty na čistenie s oplachom vodou. Šampón a sprchový gél umožnia jemné čistenie počas sprchovania alebo kúpeľa, ale sú vhodné aj ako občasný doplnok na čistenie bez oplachu.

Aké typy inkontinencie existujú?

Inkontinenciu možno charakterizovať rôznymi spôsobmi. Môže byť vnímaná ako citlivý močový mechúr, úniky moču či oslabenie močového mechúra. Aj napriek tomu, že výsledok inkontinencie je rovnaký, a to nedobrovoľný únik moču, vieme ju rozdeliť na 3 základné typy inkontinencie.

Stresová inkontinencia sa najčastejšie prejavuje u žien počas tehotenstva, po pôrode a po 40. roku života. V týchto prípadoch je svalstvo panvového dna náchylné na poškodenie alebo oslabenie Je to najbežnejší typ inkontinencie, ktorý sa dá opísať ako nečakané a často sa objavujúce nutkanie na močenie, ktoré vedie k nedobrovoľnému úniku moču. Aj keď príčina nie je presne známa, je možné, že receptory vo svaloch mechúra vysielajú nesprávne signály do mozgu a naznačujú, že mechúr je plnší ako v skutočnosti.

Stresovú inkontinenciu môže ovplyvniť nedostatočný alebo prílišný príjem tekutín, infekcia močového traktu či zápcha, alebo lieky. Stresovú inkontinenciu väčšina žien zvláda s pomocou ochranných vložiek v bielizni, ktoré im dodávajú pocit bezpečia a istoty.

Urgentná inkontinencia sa dá opísať ako náhla potreba močiť, pričom močový mechúr automaticky vylúči moč, bez toho, aby to bol človek schopný zastaviť. Zvyčajne telo vyšle len veľmi nepatrné, niekedy žiadne, varovanie. V priemere človek vyprázdňuje svoj močový mechúr štyrikrát až osemkrát za deň. Ak močíte častejšie, prípadne sa v noci viackrát budíte, môže ísť o príznaky urgentnej inkontinencie.

Ku kombinovanej inkontinencii dochádza vtedy, ak trpíte stresovou a urgentnou inkontinenciou zároveň. Najlepším spôsobom, ako svoj stav zlepšiť, je začať s posilňovaním svalstva panvového dna. Už pár minút denne vám môže priniesť viditeľné výsledky.  Symptómy kombinovanej inkontinencie môžete zvládnuť vďaka ochranným vložkám, vypchávkam a špeciálnej bielizni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *