Nevinná hra alebo šikanovanie?
2 mins read

Nevinná hra alebo šikanovanie?

Mali by ste čo najrýchlejšie rozoznať, či ide o jedno alebo druhé, pretože vašu ratolesť môžu prenasledovať zlé skúsenosti z detstva aj po celý život. Odhadnúť správne situáciu je ťažké, keďže k takýmto konfliktom dochádza tam, kde svojim potomkom nie sme nablízku, to znamená mimo domu, alebo najčastejšie na školách. Podľa odborníkov sa tento problém týka najmä detí, ktoré už z akejkoľvek príčiny, laicky povedané, vytŕčajú z radu. Ako zistiť, či medzi ne nepatrí aj to vaše?

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/869896
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/869896

Šikanovanie je choroba, kedy sa prejavuje sociálno-patologické správanie, pri ktorom dochádza k obmedzovaniu osobnej slobody a ponižovaniu ľudskej dôstojnosti z fyzickej alebo psychickej stránky. Poruchy a silný sociálny stres badať v skupinách, kde je výrazné diferencovanie osôb, z ktorých sa tí slabší nedokážu účinne brániť agresorovi alebo väčšine ťažiacej z bezmocnosti svojej obete.

Či je vaše dieťa terčom podobných útokov, či už skrytých, medzi ktoré patrí nedrastická izolácia zo skupiny vrstovníkov, alebo zjavných ako ponižovanie, vydieranie či vyhrážky, je ťažké odhaliť, pretože dieťa zvykne z úzkostlivého strachu podobné veci zatajiť. Väčšina rodičov si poriadne uvedomí o čo ide, až keď dôjde k fyzickému násiliu. Ako nedovoliť zájsť situácii až tak ďaleko?

V prvom rade sa treba o všetkom rozprávať. Práve v úprimnej konverzácii dokážete rozpoznať prvotné signály zmeny správania. Uzavretosť do seba, neistota alebo ustráchanosť v očiach spolu s výhovorkami, ktorými sa chce vyhnúť škole vám napovedia, že niečo nie je v poriadku.

Ak máte u svojho dieťaťa podozrenie na šikanovanie, treba čo najskôr kontaktovať triedneho učiteľa a následne riaditeľa školy, s ktorými treba nájsť nie len vinníka ale aj riešenie sporu. Rodičia, alebo v prípade potreby odborníci pedagogicko-psychologickej poradne, by mali byť dieťaťu v takejto situácii oporou a maximálne k dispozícii, pretože mu musia pomôcť znova nadobudnúť psychickú rovnováhu. Či už to bude rozhovormi, zmeneným prístupom, cielenými radami alebo preložením do inej školy závisí od stupňa šikanovania.

Nezabúdajte sa však na tento problém pozrieť aj z druhej stránky, pretože dieťa nemusí byť len obeťou, ale aj šikanujúcim.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *