Postrach každej ženy
3 mins read

Postrach každej ženy

Mnohé ženy prežívajú roky prechodu ako určitú prelomovú fázu, ktorá je nielen koncom plodného obdobia, ale značí aj nový začiatok s väčšou slobodou. Obdobie prechodu je, bohužiaľ, často spojené s nepríjemnými sprievodnými javmi, ale čo je ešte horšie, ešte s väčším množstvom nepravdivých mýtov, ktoré bývajú zdrojom úzkosti a neodôvodneného strachu. Veríme, že nasledujúce užitočné informácie vás ušetria zbytočných starostí.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/697319
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/697319

Každá z nás si prejde týmto nie len telesným, ale aj psychickým a emocionálnym obratom, preto nezabúdajte, že popri biologických procesoch hrá v prechode veľkú úlohu aj duševná stránka. Hlavne, keď si predstavíte, že sa na vaše krivky začnú kilá lepiť ešte rýchlejšie. Neobávajte sa straty ženskosti. Aj keď sa produkcia estrogénu znižuje, nemusí sa to dotknúť libida či sexuálnej príťažlivosti, takže vyžeňte z hlavy predsudky o tom, že váš milostný život môžete povesiť na klinec. Práve naopak. Berte túto pohlavnú zmenu ako úľavu nad starosťami o antikoncepciu či menštruačnými bolesťami, a vychutnávajte si intímne chvíle s partnerom ešte intenzívnejšie. Uvidíte, že sex, ktorého sa vonkoncom nemusíte vzdávať, pozitívne myslenie, pohyb a následný relax nedajú priestor žiadnym depresívnym náladám, pre ktoré bývajú ženy v klimaktériu neprávom považované za neurotické trosky.

Ďalej vyvraciame mýtus, ktorý tvrdí, že menopauza prichádza po päťdesiatke. Je to síce priemerný vek, no rovnako ako sa menštruácia objavuje u každej ženy v inom období, tak isto aj zmizne a keď sme už pri rokoch, nepotešujúcim faktom je, že prechod môže trvať 6 až 12 rokov.

Najväčšou mylnou domnienkou býva tá, spojená so stratou pamäti, čo ale nemá súvis s klimaktériom, ale s prirodzeným starnutím. Mozog sa začne zmenšovať už okolo tridsiatky, pričom však odborníci nezaregistrovali priamoúmerný úbytok kognitívnych funkcií, takže sa o pokles inteligencie báť naozaj nemusíte. Tento prelud vyvracia dokonca zaujímavosť, že muži strácajú veľké množstvo mozgového tkaniva oveľa rýchlejšie ako my.

Určite toto obdobie nevnímajte ako začiatok konca, ale snažte sa aj napriek silným vplyvom zrelosti nájsť množstvo krásnych podnetov, nepoznaných zážitkov a pocitov, ktoré dokážu obohatiť nasledujúce roky vášho života .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *