Pohyb, základ zdravého života
2 mins read

Pohyb, základ zdravého života

Pre naše telá je pohyb dôležitý. Veľmi dôležitý. Na rozdiel od toho akou prirodzenou súčasťou bol pohyb pre ľudstvo v minulosti, je pohyb dnes niečím, čo ak aktívne nevyhľadávame, môže úplne zmiznúť z našich životov. Začína to už v školskom veku. Do školy väčšinu detí vozia rodičia, takže pešo musia prejsť len pár metrov z auta do triedy. V triede na hodinách sedia, v minulosti aspoň cez prestávky behali a vystrájali, dnes zase len sedia a ťukajú do mobilov a tabletov. Samozrejme, ešte je tu telesná, ale tá býva raz – dva krát do týždňa na 45 minút a to je tak strašidelne málo. Pohyb sa podceňuje a detská obezita a choroby narastajú. Keď človek vyjde zo školy a chodí do práce, kde napríklad sedí za počítačom a jeho obor je vývoj software, môže u počítača dennepresedieť pokojne aj 12 hodín. Napríklad keď je niekto zubár, tak síce nesedí, väčšinou zasa stojí, to však neznamená, že je tým jeho pohybová potreba naplnená.

Napriek tomu, že si to nemusíme uvedomovať, je pohyb naozaj dôležitý pre každého jedného človeka. Aj pre tých, pre ktorých pohyb nie je dôležitý na to, aby si strážili váhu a aj keď sa nehýbu, ostávajú štíhly. Pohyb je dôležitý pre to, aby naše telo ostalo silné a zdravé, malo zdravé kĺby dobrú ohybnosť, kondičku a fyzičku a v neposlednom rade, aby nás (nielen) na staré kolená nič nebolelo. Pohyb je dôležitý aj pre naše dva najdôležitejšie orgány, pre správne fungovanie mozgu a srdca.

Nemyslite si, že ak ste sa celý život nehýbali je teraz už neskoro. Nikdy nie je neskoro začať s ničím, aj keď to samozrejme môže byť ťažšie. Zároveň však je dôležité uvedomiť si to, že ak máte deti, je veľmi dôležité pozitívne ich motivovať k dobrému vzťahu k športu, cvičeniu a pohybu ako takému.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *