Tarot neslúžil vždy len na výklad kariet. Veštenie sa k nemu pridalo neskôr
2 mins read

Tarot neslúžil vždy len na výklad kariet. Veštenie sa k nemu pridalo neskôr

Jednou z najznámejších foriem nazerania do budúcnosti je nepochybne aj výklad kariet. S tým sa spájajú predovšetkým tarotové karty. Tie ale vôbec neboli na tento cieľ určené.

Tarot neslúžil vždy len na výklad kariet
Tarot neslúžil vždy len na výklad kariet

Vznik pôvodného súboru hracích kariet vznikol pravdepodobne v mestských štátoch na severe Talianska začiatkom 14. storočia. Zaujímavosťou je fakt, že do roku 1781 neexistuje žiadna zachovaná písomná zmienka o tom, že by sa tarokové alebo tarotové karty využívali na veštenie. Výklad kariet sa s nimi začal spájať až neskôr. Rok 1781 priniesol publikovanie dvoch esejí vo francúzštine a práve v nich sa po prvýkrát označuje tarot ako okultná schránka ezoterického učenia.

Karty ako svadobný dar

Najstaršie zachované tarotové karty sú tri súbory pochádzajúce zo začiatku pätnásteho storočia. Boli vyrobené pre vládnucu milánsku rodinu Visconti. Najstarší súbor týchto kariet mal vzniknúť ako svadobný dar pri spojení dvoch rodín – Visconti a Sforza. Ich autorom mal byť buď Bonifac Bembo, alebo nejaký iný umelec ferrarskej školy.

Výklad kariet

Výklad kariet prebieha pomocou súboru tarotových kariet. Kompletný súbor obsahuje 78 tarotových kariet, ktoré sú tradične rozdelené na dve skupiny – Veľká arkána a Malá arkána. Arkána znamená z latinského arcanum to, čo je ukryté v truhlici.

Karty veľkých arkán predstavujú univerzálne myšlienky. Sú bohato ilustrované obrazmi na podnietenie fantázie a sú plné skrytých, ako aj zjavných symbolov. Karty malých arkán sú zase obrazom každodenných svetských situácií, problémov a ľudí. Je ich 56 kariet v štyroch farbách, ktoré znázorňujú vždy jeden zo základných živlov, ktoré vplývajú na význam kariet. Mnohokrát sú ilustrované len vlastnými farbami, prípadne zobrazujú veľmi jednoduché, doslovné obrazy.

Foto: Bigstockphoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *