Víkend v Liptovskom Mikuláši: Tieto miesta určite neobíďte!
2 mins read

Víkend v Liptovskom Mikuláši: Tieto miesta určite neobíďte!

Liptovský Mikuláš sa nachádza uprostred Liptovskej kotliny a obklopujú ho Vysoké, Nízke i Západné Tatry a veľká Fatra. Nečudo, že sa pýši aj prívlastkom „mesto medzi horami.“ Prírodné krásy však nie sú tým jediným, čo do Liptovského Mikuláša môže návštevníkov prilákať. Na svoje si tam prídu aj milovníci histórie či kultúry.

Liptovský región osídlili už v dobre bronzovej, ale prvá písomná zmienka pochádza z roku 1268 a mesto sa v tom čase nazývalo Svätý Mikuláš. Mesto podľa tejto listiny vzniklo už pred týmto rokom. V 19. storočí bolo mesto považované za významné centrum náboženského a kultúrneho života, čo sa odráža aj v jednotlivých pamiatkach. Budete tam mať čo pozerať aj niekoľko dní, preto si nezabudnite vopred objednať ubytovanie. Liptovský Mikuláš je mestom, ktoré návštevníkom ponúka mnoho.

Z mesta sála história

Nudiť sa pri návšteve Liptovského Mikuláša určite nebudete. Skrýva sa v ňom totiž mnoho architektonických a kultúrnych pamiatok. Ak máte chuť ocitnúť sa vo svete našich predkov, neobíďte viaceré muzeálne expozície, ktorých je v meste viac než dosť. Najstaršou stavebnou pamiatkou a zároveň najväčšou ranogotickou stavbou v Liptove je rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša. Ten vyrástol na meste románskeho kostola a pohrebiska. Blízko neho je postavená aj druhá najstaršia stavba mesta, a to Pongrácovská kúria. Spolu s kostolom ju v 15. storočí nechali miestni zemania opevniť, pričom časť múru sa zachovala dodnes.

Múzeá i galérie

Pri návšteve Liptovského Mikuláša určite neobíďte Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré ponúka tri stále expozície. Môžete sa tešiť na krásy slovenskej prírody, živej aj neživej, a oboznámite sa so zákutiami speleológie, mineralógie, archeológie.

Fanúšikovia umenia zase istotne ocenia Liptovskú galériu P. M. Bohúňa, ktorá vznikla v roku 1955. V tretej najstaršej galérii na Slovensku sa oboznámite s históriou slovenského maliarstva 19. storočia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *