Zaujímavosti zo sveta kávy
2 mins read

Zaujímavosti zo sveta kávy

Ak máte radi kávu, iste si zamilujete aj tieto zaujímavosti o nej. Vedeli ste, že pravidelná konzumácia kávy pravdepodobne predĺžila život dvom mačkám?

Káva
Káva

Vôňa kávy vo vašom obľúbenom podniku môže byť fake

Najmä veľkí predajcovia kávy a siete kaviarní vo svojich prevádzkach často používajú kávovú arómu, ktorá útočí na čuchové bunky zákazníkov hneď po ich vstupe. Túto arómu niektoré spoločnosti pridávajú aj do sáčkov s kávou. Je to fake? Je aj nie je, pretože „voňavka“ sa vyrába z ozajstných kávových zŕn.

Európania volali kávu arabské víno

Kým ľudia dospeli k medzinárodnému pomenovaniu kávy „coffee“, najlepšia káva bola označovaná ako arabské víno. Pôvodný arabský názov znel qahhwat-al-bun alebo inak víno z fazuliek. Začal sa však používať skrátený tvar qahwah, z ktorého sa v Turecku stalo kahvev, v Holandsku koffie a v Taliansku caffe.

Sospeso vám vráti vieru v ľudskosť

Predaj kávy Caffé sospeso sa v niektroých podnikoch a krajinách stalo tradíciou. Idea je jednoduchá – zaplatíte za extra šálku kávy pre zákazníka, ktorý si ju nemôže dovoliť. Ten môže podnik, ktorý dodržiava túto prax, niekedy navštíviť a spýtať sa, či je po ruke nejaké predplatené sospeso zdarma. V roku 2013 neznámy dobrodinec v Edmontone takýmto spôsobom zaplatil v jednom podniku 500 šálok kávy.

Najdlhšie žijúce mačky na svete pili kávu

Creme Puff sa do Guinessovej knihy rekordov zapísala ako najdlhšie žijúca mačka na svete. Žila 38 rokov. Je pozoruhodné, že jej majiteľ pred ňou vlastnil inú mačku, ktorá sa dožila 34 rokov. A ešte pozoruhodnejšie je, že obe mačičky boli na rovnakej „diéte“, pozostávajúcej zo slaniny, vajíčok, brokolice a…kávy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *