2 mins read

4 rady pre začiatočníkov, ako začať s behom

V posledných niekoľkých rokoch si stále viac žien uvedomuje, ako je zdravý životný štýl dôležitý. Samozrejme nezahŕňa iba správne stravovanie, veľmi dôležitá je aj samotná aktivita. Ak sa hanbíte chodiť do fitness centra, ani vám nič nehovoria aktivity ako aerobic, najjednoduchší spôsob, ako sa začať hýbať, je behanie.

Ak ste nikdy predtým nebehala, zrejme ani netušíte, čo všetko tento šport obnáša. Aj keď si hovoríte, že si stačí dať nejaké športové oblečenie, obuť topánky a vyraziť do parku, potom ste na omyle. Poskytneme vám hneď niekoľko rád, ako s behaním začať, aby vás začal tento druh športu naozaj baviť.

Chôdza, alebo beh?

V prípade, že vôbec nebeháte, ani neprevádzkujete žiadny iný šport, zrejme máte zlú fyzickú kondíciu, a preto je lepšie začať najprv chôdzou, ideálne rýchlou chôdzou. Dôležité je, aby ste sa cítila uvoľnene a zbytočne sa neuhnala. Akonáhle sa na to budete cítiť, môžete pozvoľna začať behať. Spočiatku síce ubehnete treba sotva jeden kilometer, ale postupom času sa vzdialenosť bude zväčšovať.

Buďte trpezlivá

Chýbať by vám nemali ani pevná vôľa a trpezlivosť. Učený z neba nespadol, rovnako tak ani vyšportovaný človek. Naozaj je úplný nezmysel nasadzovať si spočiatku vysoké ciele, napríklad desať kilometrov. Všetko pôjde postupne a pokroky sama uvidíte.

Kedy behať?

Záleží len na vás, kedy vám to najviac vyhovuje. Zatiaľ čo niektoré ženy preferujú behanie hneď skoro ráno, niektoré zase vyrážajú do terénu skôr k večeru. V letnom období je lepšie počkať, až zájde slnko, aby ste si neuhnala ešte úpal.

Aké oblečenie zvoliť?

Oblečenie je veľmi dôležité, pretože sa musíte počas behanie cítiť pohodlne. Tričko, ani šortky by vás nemali nikde tlačiť. Ak beháte v zime, nezaobídete sa bez funkčného oblečenia, ktoré vás zahreje, ale zároveň zabráni tomu, aby ste nachladla, keď sa spotíte. Zabudnúť nesmiete ani na vhodnú obuv. Rozhodne nepoužívajte klasické vychádzkové topánky, ideálna je bežecká obuv, ktorá je tomuto športu prispôsobená. Odľahčíte tak kolenám a kĺbom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *