Neostré videnie do diaľky vyrieši operácia krátkozrakosti
3 mins read

Neostré videnie do diaľky vyrieši operácia krátkozrakosti

Trápi vás zlé videnie do diaľky spojené s krátkozrakosťou? Chceli by ste mať ostrý pohľad a dokonalý zrak? Pomôcť vám môže operácia krátkozrakosti, ktorá vás tohto problému s očami zbaví už nastálo.

Krátkozrakosť
Krátkozrakosť

Čo je to krátkozrakosť?

Krátkozrakosť predstavuje vrodenú chybu a je jednou z najčastejších dioptrických chýb oka. Táto očná vada neumožňuje ostré videnie do diaľky. Blízke predmety do určitej vzdialenosti naopak človek s krátkozrakosťou vidí veľmi dobre. Zlé videnie do diaľky vás môže obmedzovať pri šoférovaní, športe alebo v tých najbežnejších situáciách.

Krátkozrakosť, inými slovami “myopia” je pomerne často vyskytujúca sa očná porucha. Niektorí ľudia ju spozorujú až neskôr, pretože spočiatku nie sú  rozmazané všetky objekty, na ktoré sa pozerajú. Čítanie knihy je v poriadku, ale čo napríklad vzdialená značka alebo číslo prichádzajúceho autobusu?

Príčiny krátkozrakosti

Hlavným dôvodom vzniku krátkozrakosti je dlhé oko, keď je očná guľa pretiahnutá smerom dozadu do hlavy. Môže ísť tiež o zakrivenie rohovky, ktoré spôsobuje, že lúče svetla nie sú usmernené tak, ako by mali a dochádza k neostrému pohľadu. To sú ale len niektoré z mnohých príčin. Krátkozrakosť býva často spojená aj s inými ochoreniami ako je cukrovka alebo šedý zákal. Spozorovať ju môžete v akomkoľvek veku, ale najčastejšie to býva v detstve a v puberte.

Nevidíte do diaľky a pociťujete bolesti hlavy?

Dokonca aj nízky stupeň krátkozrakosti môže byť príčinou vašich problémov. Máte bolesti hlavy, cítite únavu alebo nepríjemné bolesti pri čítaní či pozeraní seriálov a filmov? Váš mozog sa pravdepodobne snaží sám upraviť rozmazaný obraz a preto dochádza k týmto nepríjemnostiam. V prípade, že následne nedôjde k úprave chyby, môže sa vyskytovať nadmerná námaha očí a zvýšené bolesti hlavy. Preto sú dôležité pravidelné prehliadky u očného lekára.

Možnosti riešenia

Túto očnú chybu je možné korigovať okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami. Tie ju bohužiaľ neodstránia a dokonca mnohým ľuďom vadí ich dennodenné nosenie. Krátkozrakosť je možné riešiť aj operatívne, pričom máte na výber medzi laserovými a chirurgickými zákrokmi. Laserová operácia krátkozrakosti upravuje rohovku tak, aby sa na sietnici zobrazovali dané predmety ostro a jasne. Pomocou laseru je možné odstrániť krátkozrakosť navždy.

Zdroj: bigstockphoto.com

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *