SPRÁVNA MOTIVÁCIA DIEŤAŤA
2 mins read

SPRÁVNA MOTIVÁCIA DIEŤAŤA

Pozri sa ako píšeš. Nemohol by si si posnažiť a začať písať aspoň troška krajšie ako Katka? Vidíš, koľko roboty si mi znova narobil ? Keby si bol ako tvoj brat mala by som taký ľahký život. Našli ste sa v týchto výčitkách. Ak áno, máte vážny problém. Porovnávanie detí od malička vedie k menej priebojným a nesebavedomým deťom. Vy si možno poviete: „Aspoň sa nad sebou zamyslí, keď mu to poviem.“ Opak je však pravdou. Dieťatko vás od malička vidí ako svoj vzor, ako človeka, ktorému nadovšetko verí. Keď mu vy poviete výčitku typu nie si dosť dobrý, on tomu proste uverí.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1413232
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1413232

Psychológovia na správnu výchovu tvrdia, že porovnávanie so súrodencom či rovesníkom nie je správne. „Pozri sa, Marienka mala samé jednotky a ty, ledva prechádzaš, hanbi sa“. Odborníci varovne poukazujú na týchto rodičov a argumentujú, že z detí sa stávajú rivali. Takto sa slabší jedinci nepodporujú. Iba ich utláčate v ich maličkom telíčku a rozmýšľaní.

Toto porovnávanie od ranného detstva môže dieťaťu zostať celý život. Tak ako ste ho vy naučili, porovnávať sa so všetkým o všetko, bude to robiť celý život. Nikdy nebude dosť spokojný a vďačný za svoju prácu pretože tu bude niekto lepší. Koľko dievčat trpí v príme potravy a nevie sa s úsmevom pozrieť do zrkadla. Áno, nie je to len vaša chyba. Ide o celkový mediálny nátlak, ktorému vy len pomáhate.

Mám známeho, ktorý pochádza z 2 detí. Je mladším súrodencom, ktorý bol od narodenia porovnávaný s tým druhým. Ako vyzerá, ako sa správa, ako hovorí , ako sa učí. Do všetkého mu bolo hovorené a všetko mu bolo vyčítané. Chlapec teraz navštevuje základnú školu a denne nosí poznámky typu : žiak odmieta ísť ku tabuli. Ale tu nejde o jeho nevychovanosť či drzosť. Ide o to, že sa hanbí. Že bude znova zosmiešnený.

Možno vám to príde ako banalita, no neberte to na ľahkú váhu. Spoje dieťa môžete podporovať aj iným druhom. Chváľte to aj za malé výhry a výsledky. On potrebuje nadobudnúť určitú istotu vo svojom vystupovaní a konaní. A jedine vy, jeho rodičia, ho to môžete naučiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *