STOLOVANIE MALÉHO NEZBEDNÍKA
3 mins read

STOLOVANIE MALÉHO NEZBEDNÍKA

Máte doma malého gurmána, ktorý si v jedle stále len preberá a nič nezje? Ste už zúfalá z toho, čo mu navariť, aby sa aspoň raz poriadne najedol ? Nie ste sama. Avšak, poväčšine nejde o to, že dieťaťu niečo nechutí. Ide iba o zvyk, ktorý má už dlho zakotvený v hlavičke. Jedlo =preberanie. Ako je teda možné, že keď je na návšteve, v inom prostredí tak zje plný tanier behom piatich minút. A vy sa doma môžete aj na hlavu postaviť a nedoje ani polku. Tu sú jednoduché rady, ktoré vám zlepšia vašu stratégiu podávania jedla.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1413532
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/1413532

Stanovte presný režim. Raňajky, desiata, obed, olovrant a večera. Nič viac. Žiadne sladkosti ani vyjedanie medzi jednotlivými chodmi. Ak nezje to čo ste mu naložili na tanier, nedávajte mu ďalších 5 alternatív. Nezje raňajky, teda musí počkať až do desiaty. Nezje ani desiatu ? Tak ďalšia možnosť jedla je až obed. A nepoľavte. Buďte striktná. Dieťa jednoducho musí zistiť čo je to hlad. A uvidíte, ako obed zhltne a bude ešte pýtať pridať.

Počas tohto „tvrdého“ režimu vylúčte všetky bublinkavé sladké nápoje. Len čistú vodičku.

Pokúste sa obedovať všetci spolu, ako rodina. Nie len, že ho naučíte spolupatričnosti, ale uvidí aj ostatných, že im to chutí. Že to nie je až také zlé ako si myslí. Kým budete jesť, nechajte ho zoznámiť sa s jedlom. Pre dieťatko je všetko veľké nové dobrodružstvo, ktoré musí okúsiť všetkými zmyslami.

Deti milujú farby, rôzne tvary, veľkosti. Skúste sa inšpirovať. Naservírujte mu na tanier tak farebné jedlo, ako je to len možné. Zaujme to jeho pozornosť a bude sa sústrediť len na papanie.

Skúste ísť s vašou ratolesťou na prechádzku pred jedlom. Nadýcha sa čerstvého vzduchu, unaví ho to a bude sa cítiť hladný.

Vyhýbajte sa typu odmien: „Šimonko ak toto všetko spapáš, dám ti čokoládku“. Dieťa si na tento rituál zvykne a bude to vyžadovať za každým chodom. A nechcete predsa aby vaše dieťa už v skorom veku malo nadváhu.

Odznelo tu pár rád, ktoré sa môže stať užitočné aj vo vašej domácnosti. A nezabúdajte, za jeden deň sa nemôže nič zmeniť. Buďte trpezlivá. Želám vám pevné nervy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *