Tipy ako predchádzať zhoršeniu ekzematických ochorení počas zimy
3 mins read

Tipy ako predchádzať zhoršeniu ekzematických ochorení počas zimy

Zima je pre našu pokožku naozaj zložitým obdobím. Kvôli suchému vzduchu a výkyvom teplôt dochádza k zhoršeniu príznakov či dokonca ku vzniku zápalových ochorení kože aj u ľudí, ktorí takýmito príznakmi nikdy netrpeli. Existuje však celý rad opatrení, ktoré zmierňujú zápalové stavy pokožky a zabraňujú svrbeniu či vzniku nových ložísk ekzémov.

Vyhýbajte sa veľkým výkyvom teplôt

K výskytu a zhoršeniu najbežnejšieho z ekzémov, atopickej dermatitídy, dochádza v zime aj preto, že koža práve vtedy zažíva veľké teplotné zmeny. A tie spôsobujú jej vysychanie a svrbivé pocity.

Čo teda robiť? Snažte sa nenechať kožu vychladnúť – udržiavajte na pokožke rovnomernejšiu teplotu, napríklad tým, že sa pred pobytom vonku dobre oblečiete a zahalíte. Ak ste prišli zo zimy dnu, vyhnite sa teplej vode. Umyť si skrehnuté ruky teplou vodou môže byť lákavé, takáto rýchla zmena teploty však pokožke neprospieva. Tak isto sa ale neodporúčajú ani horúce sprchy a kúpele. Telo sa po takejto „kúre“ pomerne rýchlo ochladí a to je len ďalší teplotný šok, ktorý vaša pokožka nechce.

Pravidelná hydratácia

Hydratovanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť a ekzematickú pokožku najmä počas zimných mesiacov. Osvedčeným hydratačným prostriedkom je napríklad bambucké maslo – nebojte sa ho aplikovať aj niekoľkokrát behom dňa, ochránite svoju pokožku pred suchým a studeným zimným vzduchom.

Na ošetrenie ekzematickej pokožky je však veľmi vhodná aj kozmetika Atoderm, ktorá obnovuje hydrolipidický film a udržiava vlhkosť pokožky. Je vhodná na veľmi suchú až atopickú pokožku.

Vitamín D

Ľudská pokožka tento vitamín prirodzene vytvára vtedy, ak je vystavená slnečnému žiareniu. Slniečko sa však v zime nevyskytuje tak často, takže pre pokožku môže byť ťažšie získať vitamín D, ktorý je nevyhnutný pri regeneračnom procese kože. Práve v zime je preto dobré konzumovať vitamín D v doplnkoch stravy, môže totiž výrazne zlepšiť príznaky atopickej dermatitídy. Ak sa ale predsa budete chcieť vybrať za slnkom napríklad na hory, nezabúdajte na opaľovací krém – spálenie pokožky slnkom totiž spôsobuje výrazné zhoršenie stavu atopickej pokožky.

Strava

Výskumy o vplyve stravy na zhoršenie či zlepšenie prejavov atopickej dermatitídy stále prebiehajú. Ukazuje sa však, že zhoršenie atopie môžu spôsobiť potravinové alergie, mlieko či vajíčka. Na druhej strane sú probiotiká, ktoré môžu byť nápomocné pri zmierňovaní príznakov dermatologických ochorení. Niektorí pacienti, respektíve ich pokožka a atopický ekzém, môžu dobre reagovať aj na slnečnicový a kokosový olej. Tak či onak, pôsobenie potravín je dobré sledovať a zapisovať si zmeny prejavov atopie, ktoré tá-ktorá potravina spôsobila.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *