Účinky zelenej kávy vás prekvapia
4 mins read

Účinky zelenej kávy vás prekvapia

Máte radi zdravý životný štýl a všetko, čo má prívlastok bio a eko? Je to súčasný trend, ktorým sa chcú ľudia znova priblížiť k prírode. V klasických obchodoch s potravinami, a dnes už aj na internete, nájdeme mnoho výrobkov, pri ktorých je lepšie nevedieť, ako a z čoho boli vyrobené. Ale čoraz častejšie sa tam objavujú aj výrobky, ktoré slúžia nášmu zdraviu. Hitom je napríklad zelená káva.

Green coffee - beans and ground. Selective focus. ** Note: Shallow depth of field
Green coffee – beans and ground. Selective focus.
** Note: Shallow depth of field

Pitie mletej zelenej kávy veští zdravie

Zelená mletá káva sa vyrába z nepražených kávových bôbov. V obchodoch sa predáva vo veľmi praktických nálevových vreckách v bio kvalite. Kávu je bežné skladovať na suchom mieste, aby nestratila pôvodné chuťové vlastnosti. Vrecúško zelenej mletej kávy sa iba zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať dve až tri minúty. A potom je už len na vás, kde a kedy si kávu vychutnáte, či po športe, alebo po dobrom jedle. Nepraženú zelenú bio kávu zoženiete aj v rôznych príchutiach, napr. s kardamómom, mätou piepornou a pod.     

Máte doma mažiar? Skúste zelenú zrnkovú kávu!

Poteší vás, že zelená zrnková káva neobsahuje žiadne konzervačné látky ani umelé farbivá. Je vyrábaná zo 100% kávy druhu arabica. Jednu lyžičku kávových zŕn stačí rozdrviť v mažiari (radšej nepoužívajte klasický mlynček, tvrdosť zŕn by ho mohla poškodiť), potom sa zaleje nie viac ako 80-stupňovou vodou, čo už pripomína prípravu klasickej kávy. Blahodarné účinky zelenej kávy sa dostavia, aj keď necháte celé kávové zrná lúhovať približne osem hodín a pred vypitím tekutinu ešte päť minút povaríte. Alebo môžete celé kávové zrná iba zaliať horúcou vodou, nechať ich desať minút „vypotiť“ a následne tekutinu vypijete. Je to veľmi zdravé najmä ráno, keď si môžete dopriať rovno aj dve šálky. Pitie krátko pred spaním sa neodporúča vzhľadom na silu kávy a jej povzbudzujúci účinok.   

Benefity pre vaše zdravie

V kuloároch sa šepká napríklad o blahodarných účinkoch zelenej kávy na chudnutie. Samozrejme, samotné pitie kávy nikomu nikdy nezaručilo postavu bábiky Barbie. Chce to pridružiť aj zdravý životný štýl, pohyb a vhodné kombinácie jedál. O zelenej káve je známe, že má antioxidačné účinky, vďaka ktorým vaše telo prirodzene vylučuje z tela neželané toxíny, užívajúce si tajný a nenásytný život v našich tukových bunkách. Nemožno nespomenúť ani cukry, tie spolu s tukmi vedia v našom organizme narobiť poriadnu šarapatu. Zelená káva sa využíva ako prostriedok na chudnutie aj preto, že zabraňuje vstrebávaniu cukrov v tráviacom trakte a údajne pomáha predchádzať vzniku diabetu typu 2. Ak máte problémy s tlakom, pitie zelenej kávy pomáha znižovať krvný tlak, avšak neslúži prvotne ako liečivo, to by vám mal predpísať váš lekár. S pitím zelenej kávy sa do vášho života pridruží energia a vitalita (v dôsledku väčšieho obsahu kofeínu v porovnaní s bežnou kávou) a jej skrášľujúci vplyv súvisí napríklad aj s obmedzením výskytu celulitídy, ktorá predstavuje nočnú moru všetkých žien. Ak ste doteraz neokúsili chuť a účinky zelenej kávy, možno bude pre vás tento článok vhodnou motiváciou. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *