5 dôvodov prečo vás bolí chrbát a ako to riešiť
3 mins read

5 dôvodov prečo vás bolí chrbát a ako to riešiť


Bolesť chrbtice sa radí k najčastejším zdravotným problémom, s akým sa Slováci v produktívnom veku stretávajú. Príčin môže byť hneď niekoľko. Poďme sa pozrieť na tie najčastejšie a na spôsoby, ako ich riešiť.

  1. Nedostatok pohybu a hektický životný štýl

Príčinou vzniku bolesti chrbtice číslo jeden je životný štýl. Pokiaľ trávite väčšinu svojho života v sede, nedbáte na dostatok pohybu ani na dôležitosť duševnej hygieny, vplyvu stresu na svoje zdravie, niekde sa to prejaviť musí. Chrbtica je v tomto prípade ľahkým terčom. Namiesto prehĺtania liekov a vysedávania, začnite pravidelne cvičiť. Stačí pár minút denne, počas ktorých sa dostatočne ponaťahujete. Ideálnym liekom na bolesť chrbtice je jóga či Pilates.

  1. Ochorenie vnútorných orgánov

Bolesti chrbtice nemusia predstavovať hlavný problém, môžu tiež signalizovať problémy ďaleko rozsiahlejšie a vážnejšie. Často tento indikátor sprevádza ochorenie vnútorných orgánov, a to predovšetkým ľadvín alebo ženských orgánov. V prípade ľadvín by ste sa mali mať obzvlášť na pozore. Bolesť chrbtice je totiž sekundárnym príznakom zápalu ľadvín, ktorý sa môže stať chronickým ochorením a viesť k ich trvalému poškodeniu.

  1. Nevhodný matrac

Vplyv na kondíciu vašich bedier a chrbtice má kvalita spánku. Pokiaľ spíte na opotrebovanom či nevhodnom matraci, pravdepodobne sa často stretávate nielen s bolesťami, ale aj nespavosťou, nekonečným vyčerpaním a roztržitosťou. V takom prípade je čas vyraziť na lov kvalitného matraca. Sústreďte sa na vlastnosti ako sú výška matraca, jeho tvrdosť a prispôsobivosť vášmu telu. Správne by sa mal vracať do pôvodnej polohy a umožniť vám zmenu polohy bez väčšej námahy. Ako vybrať matrac vám poradia v špecializovaných predajniach a oplatí sa obrátiť priamo na odborníkov. Tí vám pomôžu určiť, či sa pre vás hodí skôr vyšší alebo nižší matrac, aký materiál bude odpovedať vašim potrebám, atď.

  1. Fajčenie

Štúdia, ktorá bola uverejnená periadikom Human Brain Mapping, preukázala, že fajčenie môže taktiež spôsobovať bolesť chrbtice. Ako je to možné? Vplyvom nikotínu sa obmedzuje prietok krvi v obehu. To znamená, že telo sa adekvátne neprekrvuje (okrem iného) v oblasti stavcov a medzistavcových platničiek. Následkom je vznik zápalov. Riešenie je teda jednoduché – Zahoďte krabičku a zapaľovač!

  1. Nosenie ťažkých vecí

Takým evergreenom medzi příčinami bolesti chrbtice je prehnané námahanie sa. Toho sa môžete dopúšťať prostredníctvom nosenia ťažkých predmetov, ale aj tým, že nosíte tašku len na jednom ramene. Namáhate tak chrbticu iba z jednej strany, čím nahrávate problémom pohyblivosti a obmedzujete funkciu stabilizácie svalov. Chrbtica sa preto stáva náchylnejšou na zranenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *