3 mins read

Chcete schudnúť? Tomuto sa vyhnite

Kto by nechcel mať štíhlejšiu postavu. Tento sen už nesprevádza len nás ženy, ale stále viac sa zachytáva aj v mužskej mysli. Neraz tak dodržiavame „zaručené“ diéty. Nie vždy sú však tieto odporúčania účinné a niektorým by sme sa mali radšej vyhnúť celkom.

V prvom rade musíme myslieť na naše zdravie. Tomu často neprospieva ani náš doterajší životný štýl, a najmä preto priberáme. Našou prvou voľbou preto často bývajú rôzne diéty. Ak však chcete schudnúť natrvalo, diéty Vám nepomôžu. Dokážu síce znížiť hmotnosť, ich efekt je však len krátkodobý. Ak sa vrátite k svojim predošlým stravovacím návykom, kilá sa vrátia. Pre stálu zmenu je teda nevyhnutné zmeniť svoj jedálniček natrvalo. Tiež sa musíte pripraviť na pravidelný pohyb, bude to však istý čas trvať, než pôjdu kilá nadol.

Extrémnym prípadom a jedným z najväčších omylov sú hladovky. Dokonca sa na nich zakladá aj niekoľko diét, no takéto konanie má veľmi negatívny dopad na naše zdravie. A neraz namiesto chudnutia ešte priberiete. To je spôsobené tým, že ak svoje telo trápite hladom a z času na čas mu predsa len doprajete nejakú stravu, veľmi rýchlo si začne ukladať ďalšie zásoby tuku, preto je Vaša snaha o schudnutie takmer nemožná. Vhodnejšia cesta je síce stravovať sa pravidelne aj 5-krát denné, avšak menšími porciami.

Ďalšou, no nie veľmi pravdivou, avšak známou je aj veta: večer po piatej nejesť. Toto by platilo v prípade, že chodíte bežne spávať o 20-tej hodine. Aj večer potrebuje naše telo energiu, i keď nie v takom rozsahu ako cez deň. Ak toto však praktizujete, môžete dosiahnuť podobný efekt ako pri hladovaní. Jesť by sme preto mali aj večer, avšak ľahké jedlá, a to najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Naša strava by mala byť vyvážená, no neraz sa obávame aj cukrov. Cukor, lepšie povedané sacharidy, však tvoria nevyhnutnú zložku našej stravy. Mali by sme ho však prijímať v podobe ovocia a vyhnúť sa rafinovaným cukrom. Sacharidy totiž naše telo potrebuje pre správnu funkciu mozgu, obličiek aj krvného obehu.

Ani tuky nie sú vždy zlé. Ak dávate prednosť rastlinným tukom pred živočíšnymi, a konzumujete nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté najmä v rybách, nemusíte sa o svoje zdravie obávať. Rovnako však platí všetko s mierou.

Často zabúdame na najdôležitejšie jedlo dňa – raňajky. Tie neraz vynechávame aj z časového hľadiska, no neskôr zjeme oveľa viac, ako keby sme si raňajky dopriali. Ak trpíte nadváhou môže to byť spôsobené práve absenciou raňajok vo Vašom jedálničku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *