Základ vášho jedálnička
2 mins read

Základ vášho jedálnička

Chudnutie sa stáva spolu so zdravým životným štýlom čoraz väčším svetovým fenoménom. Niet divu. Každý predsa chce pre seba a svojich blízkych len to najlepšie. Či už vaše rozhodnutie zmeniť zaužívaný stereotyp a zbaviť sa zlozvykov ovplyvnili média, pohľad do zrkadla, alebo ste sa nechali inšpirovať známymi či radami odborníkov, určite robíte správne.

Určite ste už rozmýšľali, kde začať. Aktívnym pohybom, či pravidelným športovaním? Samozrejme, že cvičenie je jedným z hlavných vecí, ktoré musíte zaradiť do svojho týždenného harmonogramu, no okrem toho by ste mali pozornosť venovať jedlu, ktoré konzumujete.

Foto by: http://www.sxc.hu/photo/352991
Foto by: http://www.sxc.hu/photo/352991

Hlavné je si uvedomiť dôležitosť správnej výživy. Nejdeme hovoriť o diétach, ale o zdravý, ktoré si formujete predovšetkým tým, čo si kladiete na tanier. Preto je pri zavedení nového životného štýlu potrebné poznať aspoň nevyhnutné informácie o stravovaní. Pridŕžajte sa pritom zrozumiteľnej schémy navrhnutej odborníkmi, ktorú môžete uviesť do praxe už dnes.

Výživová pyramída znázorňuje optimálne zloženie stravy v štyroch stupňoch. Najširšiu škálu zastupujú základné potraviny: obilniny, cestoviny, zemiaky, chlieb a ryža. Zasýtia vás zloženými sacharidmi, ktoré by mali tvoriť 40% denného menu. Druhý stupeň tvorí zelena a ovocie, ktorých ideálna dávka poskytujúca dostatok cukrov, vitamínov a minerálov dosahuje 35%. Do tretieho radíme najdôležitejšie zdroje bielkovín: mliečne výrobky, mäso, ryby, strukoviny, vajcia a orechy. Kvôli ich bohatosti na cholesterol a nasýtené mastné kyseliny, ktoré zvyšujú riziko rakoviny a srdcovocievnych ochorení by sme mali ich spotrebu obmedziť na 20%. V špicatom vrchole pyramídy nájdeme oblasť tukov, olejov a obľúbených cukroviniek, ktorých by sme si počas dňa mali dopriať 5%.

Nezabudnite, že variabilnosťou stravy získavate všetky dôležité výživné a biologické látky, ktoré váš organizmus k správnemu fungovaniu potrebuje a jeho odmena sa určite odzrkadlí na vašom pevnom zdravý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *